Jednou vetou

Výbor JURI definitívne odmietol Trócsányiho a Plumbovú za eurokomisárov

Ilustračné foto

Foto: TASR

Kandidáti Maďarska a Rumunska na eurokomisárov - László Trócsányi a Rovana Plumbová - sa nebudú môcť zúčastniť procesu vypočúvania budúcich členov Európskej komisie na pôde Európskeho parlamentu (EP). Rozhodol v pondelok Výbor EP pre právne záležitosti (JURI).

aktualizované: 12:36

Členovia výboru JURI minulý týždeň pre nezrovnalosti vo výpovediach týkajúcich sa ich majetkovej situácie neodporučili vypočúvanie Trócsányiho a Plumbovej v príslušných výboroch europarlamentu.

Šefčovič bude prvý na rade pri vypočúvaní komisárov v europarlamente

Takzvané „híringy“ odštartujú v pondelok popoludní a ukončia sa na budúci týždeň 8. októbra. Ich účelom je preskúmať kompetencie a spôsobilosti dezignovaných komisárov, pričom poslanci budú hodnotiť nielen ich osobné kvality a morálnu integritu, ale aj ich predstavy o tom, ako chcú pracovať v oblasti, ktorou ich poverila šéfka budúcej eurokomisie Ursula von der Leyenová.

Plumbová bola poverená riadením rezortu dopravy v budúcej Európskej komisii a Trócsányi by bol mal na starosti agendu rozširovania a susedskú politiku.

Von der Leyenová bude musieť nájsť za Plumbovú a Trócsányiho náhradu

Kandidát Maďarska mal byť podľa harmonogramu EP vypočúvaný v utorok večer (od 18.30 do 21.30) členmi Výboru EP pre zahraničnú politiku (AFET) a rumunská nominantka mala byť podľa programu EP „grilovaná“ v stredu ráno (od 09.00 do 12.00 h) vo Výbore EP pre dopravu a cestovný ruch (TRAN).

Členovia výboru JURI minulý týždeň (26.9) rozhodli, že ani po predložení dodatočných vyhlásení a dokumentov nesplnili nominanti Maďarska a Rumunska potrebné očakávania. Do pondelka však trval stav neistoty, lebo bol tlak, aby Trócsányi aj Plumbová dostali aj tretiu šancu, avšak definitívny odkaz členov tohto výboru je jasný – ani jeden z dvojice komisárov nebol odporučený pre proces verejného vypočutia.

Orbán trvá na tom, aby Trócsányi bol komisárom EK, má však aj plán B

Proti kandidatúre Plumbovej sa vyslovilo 13 členov výboru, za ňu hlasovalo len sedem. Za Trócsányiho sa vyslovili deviati europoslanci, avšak 12 bolo proti jeho členstvu v EK.

Šéfka výboru JURI Lucy Nethsinghová musí zaslať písomné stanovisko predsedovi EP Davidovi Sassolimu, ktorý musí o tomto stave písomne informovať šéfku budúcej eurokomisie von der Leyenovú. Tá následne vyzve vlády v Budapešti a Bukurešti na vymenovanie nových kandidátov pre svoje kolégium komisárov.

Môže vás zaujímať

USA: V dôsledku hurikánu Sally zostalo bez elektriny viac ako pol milióna Američanov