Jednou vetou

Výbor Kongresu žiada úplnú Muellerovu správu, Trump ju označil za „šialenú“

Zverejnené zredigované verzie záverečnej správy osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorá sa týka údajného zasahovania Ruska do prezidentských volieb v USA v roku 2016 na tlačovej konferencii amerického ministra spravodlivosti Williama Barra vo Washingtone 18. apríla 2019.

foto: TASR/AP

Výbor americkej Snemovne reprezentantov pre súdnictvo si v piatok oficiálne vyžiadal úplnú, nezredigovanú správu osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera. Oznámenie prišlo v čase, keď kongresmani stupňujú svoje vyšetrovanie prezidenta Donalda Trumpa, informuje agentúra AP.

„Teraz je na Kongrese, aby určil úplný rozsah tohto údajného (Trumpovho) pochybenia a rozhodol, aké kroky musíme podniknúť,“ povedal predseda výboru, demokrat Jerrold Nadler. Podľa vlastných slov očakáva, že ministerstvo spravodlivosti žiadosti vyhovie do 1. mája.

Demokrati vyvíjajú na Trumpa tlak v súvislosti s Muellerovou správou

Ministerstvo vo štvrtok zverejnilo záverečnú správu Muellerovho vyšetrovania v zredigovanej podobe. Správa sa zameriava na otázku zasahovania Ruska do amerických volieb, ale aj na to, či v tom bola Trumpova kampaň nápomocná a či sa Trump následne snažil mariť vyšetrovanie.

Mueller odmietol obviniť Trumpa z marenia spravodlivosti, prezidenta však podozrení nezbavil a túto otázku tak v podstate prenechal Kongresu, píše AP. Muellerova správa podľa nej poskytuje nové doklady o zasahovaní Trumpa do vyšetrovania a vyzýva kongresmanov, aby reagovali.

Pre obe politické strany, republikánov i demokratov, je rizikom vyhýbať sa tejto zodpovednosti, no tiež nadmerne predlžovať vyšetrovanie, ktoré sa namiesto uzavretia môže len začínať.

Republikáni chcú rýchlo uzavrieť kauzu, ktorú Trump nazýva „honom na čarodejnice“ a ktorá zatienila ich stranu i prezidentský úrad.

Trump údajne reagoval zdesene, keď zistil, že vyšetrovanie povedie Mueller

Demokrati tvrdia, že Muellerove zistenia sú oveľa vážnejšie, než to pôvodne naznačovalo ich stručné zhrnutie, ktoré v marci zverejnil minister spravodlivosti William Barr. Zdráhajú sa však urobiť konečný krok, iniciovať proces odvolávania prezidenta, tzv. impeachment.

Nie je pravdepodobné, že úplná Muellerova správa túto dilemu demokratov vyrieši, dodáva AP. Mueller podľa verejne prístupnej verzie správy dospel k záveru, že Trumpove snahy o ovplyvňovanie vyšetrovania „boli zväčša neúspešné“, ale iba preto, že ľudia okolo neho „odmietali plniť príkazy a pristúpiť na jeho požiadavky“.

Sám Trump v piatkových tvítoch označil takéto tvrdenia bývalých predstaviteľov svojej vlády za „úplne nezmyselné“ a zamerané len na to, aby sa títo ľudia predstavili v lepšom svetle alebo očiernili jeho osobu.

Trump kritizoval ľudí, ktorí spolupracovali s Muellerovým tímom. Podľa jeho slov boli vyhlásenia niektorých predstaviteľov v správe „vymyslené a úplne nepravdivé“, pričom „poznámky“, ktoré si údajne po stretnutiach urobili, v skutočnosti neexistovali a boli vytvorené až pre Muellerovo vyšetrovanie.

Porošenko žiada Ukrajincov o odpustenie a druhú šancu

Toto vyšetrovanie Trump v sérii piatkových vyjadrení na Twitteri zároveň nazval „nelegálne začatým podvodom, ku ktorému nemalo nikdy dôjsť“, pričom jeho výsledok označil za „šialenú Muellerovu správu“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia