Jednou vetou

Výbor maďarského parlamentu zváži predĺženie krízového stavu pre migráciu

Maďarský parlament

Foto: TASR/AP

Výbor maďarského parlamentu pre obranu a vnútro si má vo štvrtok budúci týždeň vypočuť správu príslušného člena vlády nazvanú Predĺženie krízového stavu spôsobeného masovou migráciou pre celé územie Maďarska. Informoval o tom v piatok spravodajský server Index.hu.

Server podotýka, že z témy neverejného zasadnutia parlamentného výboru je zrejmé, že vláda premiéra Viktora Orbána opäť nariadi polročné predĺženie krízového stavu s platnosťou od marca.

Budapešť prijala z Venezuely stovky utečencov maďarského pôvodu

Kabinet krízový stav pre celé územie krajiny vyhlásil 9. marca 2016. Odvtedy ho nepretržite predlžuje, naposledy tak bolo vlani 6. septembra. A to aj napriek tomu, že podľa Indexu.hu nie sú splnené viaceré zákonom predpísané podmienky takéhoto kroku.

Server vyjadril názor, že vláda chce tak zabezpečiť „tému“ pre kampaň do nadchádzajúcich volieb do Európskeho parlamentu. Dodáva, že podľa údajov polície sa v uplynulých týždňoch počet pokusov o ilegálny vstup migrantov do krajiny ani len nepriblížil k miere stanovenej zákonom pre vyhlásenie stavu krízy.

Krízový stav je opatrenie, ktorým sa poriadkovým službám udeľujú v boji proti ilegálnej migrácii na hraniciach i vo vnútrozemí špeciálne právomoci.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína