Skupina štátov proti korupcii ako orgán Rady Európy vznikla v roku 1999 so zámerom dohliadať na dodržiavanie protikorupčných štandardov organizácie jej členskými štátmi.
V januári 2019 mala EÚ 513,5 mil. obyvateľov; rastu populácie pomohla migrácia
Jej cieľom je zlepšiť schopnosť členských krajín RE bojovať proti korupcii monitorovaním ich dodržiavania protikorupčných noriem.
GRECO pomáha krajinám identifikovať nedostatky v národných protikorupčných politikách, čo má podnietiť potrebné legislatívne, inštitucionálne a praktické reformy. Do skupiny GRECO patria okrem 47 členských štátov Rady Európy aj Bielorusko a Spojené štáty americké.
Generálny tajomník RE Thorbjörn Jagland privítal rozhodnutie Výboru ministrov a v správe pre médiá uviedol, že ide o ďalší príklad dobrej spolupráce medzi Európskou úniou a Radou Európy.
„Spolupracujúc pri ochrane právneho štátu a prevencii proti korupcii, naše kroky budú oveľa účinnejšie a budú mať väčší vplyv,“ opísal situáciu Jagland.
Podľa slov prvého podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa účasť EÚ ako pozorovateľa v skupine GRECO ešte viac zblíži Úniu a Radu Európy a podporí ich spoločné úsilie o posilnenie právneho štátu a boj proti korupcii v Európe.
Tusk vyzval Arménsko a Azerbajdžan, aby ukončili konflikt v Náhornom Karabachu
„Je vhodné, že sa tak stalo v roku, v ktorom GRECO oslavuje svoje 20. výročie,“ skonštatoval Timmermans.