Jednou vetou

Výbor ministrov Rady Európy umožnil EÚ získať štatút pozorovateľa v GRECO

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Výbor ministrov Rady Európy (RE), politický orgán, v ktorom má zastúpenie všetkých 47 členských štátov tejto paneurópskej organizácie, schválil v stredu požiadavku Európskej únie stať sa pozorovateľom v Skupine štátov proti korupcii (GRECO).

Skupina štátov proti korupcii ako orgán Rady Európy vznikla v roku 1999 so zámerom dohliadať na dodržiavanie protikorupčných štandardov organizácie jej členskými štátmi.

V januári 2019 mala EÚ 513,5 mil. obyvateľov; rastu populácie pomohla migrácia

Jej cieľom je zlepšiť schopnosť členských krajín RE bojovať proti korupcii monitorovaním ich dodržiavania protikorupčných noriem.

GRECO pomáha krajinám identifikovať nedostatky v národných protikorupčných politikách, čo má podnietiť potrebné legislatívne, inštitucionálne a praktické reformy. Do skupiny GRECO patria okrem 47 členských štátov Rady Európy aj Bielorusko a Spojené štáty americké.

Generálny tajomník RE Thorbjörn Jagland privítal rozhodnutie Výboru ministrov a v správe pre médiá uviedol, že ide o ďalší príklad dobrej spolupráce medzi Európskou úniou a Radou Európy.

„Spolupracujúc pri ochrane právneho štátu a prevencii proti korupcii, naše kroky budú oveľa účinnejšie a budú mať väčší vplyv,“ opísal situáciu Jagland.

Podľa slov prvého podpredsedu Európskej komisie Fransa Timmermansa účasť EÚ ako pozorovateľa v skupine GRECO ešte viac zblíži Úniu a Radu Európy a podporí ich spoločné úsilie o posilnenie právneho štátu a boj proti korupcii v Európe.

Tusk vyzval Arménsko a Azerbajdžan, aby ukončili konflikt v Náhornom Karabachu

„Je vhodné, že sa tak stalo v roku, v ktorom GRECO oslavuje svoje 20. výročie,“ skonštatoval Timmermans.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia