Jednou vetou

Výbuch bomby na juhu Filipín zabil najmenej desať ľudí

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Najmenej desať ľudí zahynulo v utorok na juhu Filipín pri výbuchu silnej bomby uloženej v dodávkovom aute, ktoré v tom čase kontrolovali vojaci práve pre riziko bombových útokov v danej provincii. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na armádnych predstaviteľov.

Explózia usmrtila jedného príslušníka armády a piatich príslušníkov iných vládnych síl, ako aj štyroch dedinčanov. Ďalší príslušník vládnych síl utrpel zranenia. Nie je pritom jasné, čo sa stalo s vodičom dodávky.

Bomba tiež narušila časť zátarás okolo vojenského stanovišťa v dedine Colonia na ostrove Basilan. Zriadenie takýchto stanovíšť je súčasťou bezpečnostnej operácie v rovnomennej provincii po tom, čo sa objavili spravodajské informácie o možných bombových útokoch na vojenské objekty.

Bomba nastražená na západe Afganistanu zabila 11 ľudí

K uloženiu bomby do vozidla sa zatiaľ neprihlásila žiadna skupina. Vládne sily na juhu Filipín boli uvedené do pohotovosti po tom, čo prezident Rodrigo Duterte na základe dohody s Frontom islamského oslobodenia Morov (MILF) – najväčšou povstaleckou organizáciou moslimských separatistov na Filipínach – podpísal minulý týždeň zákon o vytvorení nového moslimského autonómneho útvaru.

Túto dohodu odmietajú oveľa menšie, ale násilnejšie extrémistické skupiny, ktoré sú zväčša napojené na organizáciu Islamský štát.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie