Výbuch bomby na juhu Filipín zabil najmenej desať ľudí

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Najmenej desať ľudí zahynulo v utorok na juhu Filipín pri výbuchu silnej bomby uloženej v dodávkovom aute, ktoré v tom čase kontrolovali vojaci práve pre riziko bombových útokov v danej provincii. Agentúra AP o tom informovala s odvolaním sa na armádnych predstaviteľov.

Explózia usmrtila jedného príslušníka armády a piatich príslušníkov iných vládnych síl, ako aj štyroch dedinčanov. Ďalší príslušník vládnych síl utrpel zranenia. Nie je pritom jasné, čo sa stalo s vodičom dodávky.

Bomba tiež narušila časť zátarás okolo vojenského stanovišťa v dedine Colonia na ostrove Basilan. Zriadenie takýchto stanovíšť je súčasťou bezpečnostnej operácie v rovnomennej provincii po tom, čo sa objavili spravodajské informácie o možných bombových útokoch na vojenské objekty.

Bomba nastražená na západe Afganistanu zabila 11 ľudí

K uloženiu bomby do vozidla sa zatiaľ neprihlásila žiadna skupina. Vládne sily na juhu Filipín boli uvedené do pohotovosti po tom, čo prezident Rodrigo Duterte na základe dohody s Frontom islamského oslobodenia Morov (MILF) – najväčšou povstaleckou organizáciou moslimských separatistov na Filipínach – podpísal minulý týždeň zákon o vytvorení nového moslimského autonómneho útvaru.

Túto dohodu odmietajú oveľa menšie, ale násilnejšie extrémistické skupiny, ktoré sú zväčša napojené na organizáciu Islamský štát.

Môže vás zaujímať

Loď s vyše 100 migrantmi na palube odmietla ponuku Španielska na zakotvenie