Výbuch v Petrohrade bol teroristickým útokom, vyhlásil Putin

Policajti stoja po výbuchu pri vchode supermarketu v ruskom Petrohrade 28. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Stredajší výbuch v supermarkete v Petrohrade bol teroristickým útokom. Vyhlásil to vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin.

„Viete, že včera v Petrohrade došlo k teroristickému činu,“ povedal Putin na stretnutí s vojakmi, ktorí sa zúčastnili na vojenskej operácie v Sýrii. Citovala ho agentúra RIA Novosti.

Vicegubernátorka Petrohradu Anna Miťaninová krátko predtým oznámila, že pri stredajšom výbuchu v supermarkete v Petrohrade utrpelo zranenia celkovo 13 ľudí. Osem z nich zostáva v nemocniciach. Predchádzajúce správy hovorili o desiatich zranených, poznamenala agentúra TASS.

Explózia v petrohradskom supermarkete zranila 10 ľudí

Miťaninová na Twitteri napísala, že „päť ľudí prevoz do nemocnice odmietlo; päť z tých, ktorí zostávajú v nemocniciach, je v mierne vážnom stave; a traja sú v uspokojivom stave“.
Deti medzi zranenými nie sú, informovala mestský zdravotnícky výbor.

Podľa Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie (SK Rossiji) vybuchlo zariadenie obsahujúce 200 gramov trhaviny v skrinke, kde si zákazníci odkladajú tašky. Nálož bola plná kovových dielov s cieľom napáchať čo najväčšie škody.

Úrady začali kriminálne vyšetrovanie pokusu o vraždu, ale vyšetrovatelia preverujú všetky možné verzie. Zatiaľ sa k explózii, ku ktorej došlo v supermarkete v nákupnom centre Gigant-Hall v Kalininského obvode, nikto neprihlásil. Z nákupného centra evakuovali približne 70 ľudí.

Americká CIA pomohla ruskej FSB zmariť útoky v Petrohrade, informoval Kremeľ

Národný protiteroristický výbor, ktorý dohliada na protiteroristické aktivity v Rusku, uviedol, že koordinuje pátranie po podozrivých.

Ruský prezident Vladimir Putin v tomto mesiaci telefonoval prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi a poďakoval sa mu za informácie od americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA), ktoré pomohli odvrátiť sériu bombových útokov v Petrohrade.

V apríli zahynulo pri samovražednom bombovom útoku v petrohradskom metre 16 ľudí a ďalších viac ako 50 utrpelo zranenia.

Môže vás zaujímať

Mladík sa na súde priznal k zhodeniu chlapca z vyhliadky v Tate Modern