Jednou vetou

Výbuchy náloží si vyžiadali mŕtvych a zranených na východe Líbye

Ilustračné foto

TASR/AP

Tri obete na životoch a 11 zranených si v nedeľu ráno vyžiadali explózie náloží umiestnených v dvoch autách v meste Darna na východe Líbye. S odvolaním sa na informácie miestnych zdravotníkov o tom informovala agentúra DPA.

Cieľom útoku boli jednotky Líbyjskej národnej armády (LNA) vedenej Chalífom Haftárom. Tie dobyli mesto Darna, ktoré bolo poslednou baštou Islamistov v Lýbii, v júni 2018.

Ako upozorňuje DPA, k nedeľňajšiemu bombovému útoku došlo len niekoľko dní po tom, ako Haftárove jednotky vydali egyptským bezpečnostným zložkám jedného z lídrov militantov a bývalého dôstojníka Egyptskej armády – Hišáma Ašmáwího.

Islamskí militanti zabili pri pokuse o útek holandského zajatca

Niektorí analytici usudzujú, že dané útoky môžu byť odvetou práve za Ašmáwího vydanie. K útokom sa bezprostredne nikto neprihlásil.

Líbya upadla do chaosu po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO. Viedlo k pádu režimu Muammara Kaddáfího i jeho smrti. O kontrolu nad krajinou bohatou na ropu súperí medzinárodne uznaná vláda národnej jednoty so sídlom v Tripolise ležiacom na západe krajiny s vládou sídliacou v Tobruku na východe. Haftar je lojálny vláde v Tobruku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia