Jednou vetou

Výbuchy v Kábule si vyžiadali najmenej šesť mŕtvych a 23 zranených

Ilustračné foto

pixabay.com

Najmenej šesť mŕtvych a 23 zranených si vyžiadala séria výbuchov, ku ktorým došlo vo štvrtok ráno v západnej časti afganskej metropoly Kábul. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na afganské ministerstvo zdravotníctva.

 Explózie podľa agentúry AP zasiahli okolie šiitskej svätyne a cintorína, kde sa práve schádzali menšinoví šiitskí moslimovia, aby vykonali rituály pri príležitosti príchodu perzského Nového roka (Novrúz).

Podľa afganského ministerstva vnútra v šiitskej štvrti explodovalo viacero mínometných granátov. Na tú istú šiitskú svätyňu zaútočil počas vlaňajších osláv perzského nového roka samovražedný atentátnik. Zahynulo pritom minimálne 33 ľudí a ďalších 65 utrpelo zranenia.

Vláda v Nikarague sľúbila prepustiť zadržiavaných demonštrantov

K zodpovednosti za štvrtkový útok sa bezprostredne nikto neprihlásil. Na šiitských moslimov v Afganistane však opakovane útočia sunnitskí extrémisti z organizácie Islamský štát (IS), ktorí ich považujú za odpadlíkov od pravej islamskej viery. IS sa prihlásil aj k útoku na kábulskú šiitskú svätyňu spred roka.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína