Vyčistenie irackých miest od výbušnín môže trvať desaťročia

Príslušník irackých vojenských špeciálnych síl počas pokračujúcej operácie irackej armády proti militantom Islamského štátu (IS) v mósulskom Starom meste.

Foto: TASR/AP

Hlavný veliteľ amerických síl v Iraku, generál Stephen Townsend, vyhlásil, že americkí vojaci budú pomáhať s lokalizovaním nevybuchnutých bômb zhodených na iracké územie koalíciou vedenou Spojenými štátmi. Informovala o tom dnes tlačová agentúra AP.

Veliteľ Townsend povedal skupine novinárov v irackej metropole Bagdad, že americká armáda nájde spôsob, ako pomôcť. Nevybuchnuté bomby sú iba malou časťou problému, ktorý trápi Mósul a ďalšie iracké mestá, znovu dobyté od džihádistickej organizácie Islamský štát (IS). Militanti ukryli výbušniny tak, aby explodovali pri najmenšom pohybe. Môžu byť takmer všade – v detskej hračke, vo vysávači alebo na

Na hľadanie a zneškodňovanie výbušných zariadení i nevybuchnutých bômb bola najatá súkromná spoločnosť Janus Global Operations. Podľa niektorých odhadov môže trvať 25 rokov, kým sa odstránia výbušniny len zo západného Mósulu.

Môže vás zaujímať

Assange sa objavil na súde, pojednávalo sa o jeho vydaní