Jednou vetou

Vyhodenie kytíc od Zemana a Babiša na Národnej triede bol priestupok

Ilustračné foto

TASR

Vyhodenie kytíc od českého prezidenta Miloša Zemana, premiéra Andreja Babiša a predsedu SPD Tomia Okamuru do odpadkového koša je podľa rozhodnutia polície priestupkom proti majetku a občianskemu spolunažívaniu. Kvety skončili v koši na pražskej Národnej triede v sobotu 17. novembra. Polícia podozrieva z prečinu muža a ženu. V stredu o tom informoval hovorca pražskej polície Tomáš Hulan.

Polícia odovzdá delikt na vyriešenie príslušnému správnemu orgánu, ktorým je v tomto prípade radnica Prahy 1, citoval hovorcu spravodajský portál Novinky.cz. Spôsobená škoda nepresiahla sumu 5000 českých korún (192 eur).

Babiš po stretnutí so Zemanom: Mám prezidentovu jasnú podporu

České médiá priniesli už skôr informácie, že kytice vyhodil skúsený politický aktivista Otakar van Gemund a ďalší členovia aktivistickej skupiny Kaputin. Gemund v rozhovoroch s novinármi svoje konanie odôvodnil tým, že pamätník 17. novembra na Národnej triede pokladá za symbol demokracie v krajine a ľudia ako Babiš či Okamura sa podľa demokratických pravidiel podľa neho nesprávajú. Vyhlásil tiež, že demokraciu treba chrániť, a to aj radikálne. Už v minulosti stál za protestmi a happeningami, napísal portál Novinky.cz.

Minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) vyjadril už cez víkend presvedčenie, že prípad sa skončí ako priestupok. Podľa neho polícia postupovala správne a v súlade so zákonom, keď sa začala vyhodenými kyticami zaoberať. Keby tak neurobila, niekto by jej mohol vyčítať, že pochybila, vysvetlil Hamáček.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia