Jednou vetou

Vyjednávači EP a Rady EÚ sa zatiaľ nedohodli na mene šéfa Európskej prokuratúry

Ilustračné foto

TASR/AP

Vyjednávači Európskeho parlamentu (EP) a Rady EÚ (členské štáty) nedosiahli v stredu dohodu o vymenovaní prvého šéfa vznikajúcej Európskej prokuratúry (EPPO). Budúce rokovania sú naplánované na budúci týždeň, 27. marca.

Kandidátkou Európskeho parlamentu pre post generálnej prokurátorky EPPO je bývalá hlavná protikorupčná prokurátorka v Rumunsku Laura Kövesiová. Členské krajiny na tento post navrhli iného kandidáta – Andresa Rittera z Nemecka. Jeden z nich dvoch sa ujme prvého sedemročného mandátu na čele EPPO.

Trojčlennú skupinu vyjednávačov europarlamentu vedie holandská europoslankyňa Judith Sargentiniová z politickej skupiny Zelení/Európska slobodná aliancia.

O ďalšom postupe v prípade odmietnutia Kučeru má rozhodnúť vláda

Ak rokovacie tímy Európskeho parlamentu a Rady EÚ nedosiahnu dohodu ani 27. marca, ďalšími dátumami týchto rokovaní sú 4. apríl a 10. apríl.

EPPO bude mať sídlo v Luxemburgu a jej úlohou bude vyšetrovať a stíhať korupciu, cezhraničné podvody s DPH a zločiny proti rozpočtu EÚ. Fungovať by mala začať do konca roka 2020. Doteraz EPPO podporilo 22 členských štátov EÚ, ďalšie majú možnosť kedykoľvek sa pridať do tohto mechanizmu posilnenej spolupráce.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Grécko sa vracia do normálu. Toto všetko tam začína fungovať