Jednou vetou

Výlet do Česka: Čím láka Praha?

Chystáte sa navštíviť v lete susedné krajiny? Máme zopár tipov

autorská koláž hlavne.sk

Kto máte v lete pár dní voľna a chcete sa zatúlať k našim susedom - na západ, sever, juh, alebo východ, tak ponúkame miniseriál, čo tam určite zažiť, navštíviť, spoznávať. Hlavné mesto Česka ponúka množstvo miest, ktoré si všetky nestihnete prezrieť za jediný deň. Architektúra, ktorá je typická pre toto mesto, vám odhalí bohatú históriu krajiny a ponúkne množstvo príležitostí spraviť si skvelé fotky. Pozornosť by ste určite mali venovať okrem pamiatok aj miestnym "hospůdkam", kde nájdete jedno z najlepších pív na svete. Nie nadarmo sa Prahe hovorí aj hlavné mesto piva.

O tom, že hlavné mesto Českej republiky je obrovským lákadlom ľudí z celého sveta niet pochýb. Zásluhu na tom má aj krásne prostredie, ktoré vás obklopí na každom kroku. Ak ste Prahu ešte nikdy nenavštívili, pozornosť venujte najmä historickému centru, kde nájdete tie najväčšie lákadlá.

Inšpirujte sa aj tu: Výlet do Maďarska: Čo sa oplatí vidieť v Budapešti?

Karlov most je miesto, ktoré je vždy plné ľudí. Či je zima, či leto, do Prahy prichádzajú milióny ľudí len kvôli nemu. Neďaleko od mosta sa nachádza Orloj. Ten je momentálne v rekonštrukcii, ktorú spustili začiatkom roka a cez leto by ju mali ukončiť. Za pozornosť ešte stojí Petřín a Pražský hrad. Navštíviť by ste mali aj Václavské námestie, kde sa nachádza množstvo hotelov a možností na nákupy, no okrem toho aj Národné múzeum a socha sv. Václava.

Praha je plná múzeí s nezvyčajnou tématikou

Múzeí voskových figurín nájdete vo svete množstvo, vlastné má aj Praha. V Grevíne nájdete okrem svetových celebrít aj významné české osobnosti a historických činiteľov. Nachádza sa tu 7 rôznych svetov s figurínami. Kde inde máte príležitosť vyfotiť sa s americkým prezidentom?

Typický záber z Prahy. Pohľad na Karlov most. (Pixabay.com) | Pixabay.com

V Prahe sa nachádza aj jedno múzeum, kde majú vstup len dospelí. V expozícii múzea sexuálnych pomôcok nájdete až 200 predmetov a mechanických zariadení, obrazy so sexuálnou tématikou, erotické oblečenie či kino so starým pornom.

S deťmi na dovolenku autom? Máme tipy ako to s úsmevom zvládnuť!

História na vás dýchne v Múzeu komunizmu. Predstavuje sugestívny pohľad na dobu komunizmu so zameraním na Československo. Za pozornosť stojí aj Múzeum stredovekých mučiacích nástrojov. Nájdete tu 100 rôznych exponátov, ktoré vo vás prebudia strach.

Ak máte chuť osladiť si život, pozrite sa do sladkého múzea čokolády Choco-Story. Nezaľúbia sa doňho len vaše deti, ale suveníry odtiaľto si určite odnesiete aj vy sami. Pozriete sa do histórie obľúbenej suroviny a okrem toho si môžete aj sami vytvoriť vlastnú čokoládovú figúrku.

V Prahe nájdete jeden unikátny hotel. Tancujúci dom vás na prvý pohľad môže zmiasť. Nemusíte sa však báť, nechystá sa zrútiť. Tento 4-hviezdičkový hotel ponúka pre náročnejších klientov až 21 poschodí izieb a za jednu noc zaplatíte viac ako 150 eur.

Tancujúci dom je unikátnou stavbou a zároveň luxusným hotelom. (Pixabay.com)

Nezabudnite ochutnať české pivo

Ochutnať musíte rozhodne české pivo, ktoré patrí medzi najlepšie na svete. Podnikov, ktoré sa zameriavajú výhradne na podávanie tohto kvaseného nápoja, je v Prahe niekoľko stoviek. Aj keď v Prahe budete zažívať len tie najlepšie časy, na chvíľu sa oplatí zažiť aj Zlý časy. Táto piváreň vám ponúkne 24 pip, z ktorých vám načapujú pivá z malých a stredných pivovarov pôvodom z Českej republiky, ale aj zo zahraničia. Za pozornosť stojí aj Prague beer museum.

Všetko o poplatkoch, keď idete autom do Chorvátska

V prípade jedla si ujsť nenechajte typickú českú kuchyňu. Tú vám ponúka napríklad česká sieť reštaurácií, ktorá nesie názov českého literárneho hrdinu. Švejk vám ponúka obľúbené jedlá Čechov, ako pivovarský guláš, vyprážané rezne či sladkú štrúdľu. Kávu si vychutnáte v kaviarni Můj šálek kávy, ktorej interiér vám spríjemní deň.

Z nákupných centier sa vyberte napríklad od Palladia, ktoré nájdete na Námestí Republiky. Nachádza sa tu 11 poschodí obchodov, z čoho 5 poschodí je pod zemou. Krok vedľa neurobíte ani náštevou Centra Chodov, druhého najväčšieho v Česku (najväčšie je v Ostrave), v ktorom nájdete 212 obchodov.

A na záver jedno farebné miesto

Pri Maltézskej záhrade nájdete miesto, ktoré zohralo v minulosti dôležitú funkciu. Lennova stena je plocha, na ktorej nájdete nápisy a maľby odkazujúce na speváka Johna Lennona. Jej história siaha do 60. rokov 20. storočia. Od tohto obdobia sa na stene začali objavovať odkazy pre Jana Wericha, ktoré mali neskôr protestný charakter. Názov po spevákovi stena začala nosiť po jeho smrti v 80. rokoch.

Stena inšpirovaná J. Lennom nemôže uniknúť pozornosti nikomu, kto túži po peknej fotke z Prahy. (Pixabay.com)

Modusák Janko Lehotský na nákupoch

Mesto je veľké a na dopravu sa vám, ak sa nechystáte autom, určite bude hodiť metro. Zástavku metra nájdete na každom rohu. Ak nie ste ubytovaní v centre, tak túto možnosť dopravy určite využijete. Lístky vás budú stáť zopár eur (českých korún) a vy sa môžete pohodlnou a rýchlou dopravou odviezť kamkoľvek v meste.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia