Jednou vetou

Výlet do Maďarska: Čo sa oplatí vidieť v Budapešti?

Chystáte sa navštíviť v lete susedné krajiny? Máme zopár tipov

autorská koláž hlavne.sk

Kto máte v lete pár dní voľna a chcete sa zatúlať k našim susedom - na západ, sever, juh, alebo východ, tak ponúkame miniseriál, čo tam určite zažiť, navštíviť, spoznávať. Najväčšou pýchou Maďarska je určite jeho hlavné mesto, ktoré ponúka množstvo historických pamiatok, krásnej arichitektúry a mostov, ktorá sú preň typické. Okrem obzerania pamiatok tu však nájdete aj iné zaujímavé miesta, ktoré stoja za návštevu, skvelé nákupné možnosti či jednu z najkrajších kaviarní sveta.

Myslíte v lete na svojich havkáčov? Aj takéto osvieženie ich poteší

Maďarské hlavné mesto Budapešť priláka ročne milióny turistov z celého sveta. Záber naň môžete vidieť v mnohých filmoch alebo hudobných videoklipoch. Točil sa tu napríklad americký film Červená volavka, ale zábery tohto mesta uvidíte aj v klipe speváčky Katy Perry. Medzi jeho najväčšie lákadlá patrí Sečéniho reťazový most, ktorý je jedným z hlavných poznávacich miest tohto mesta. Jeho architektúra vás proste nadchne.

Kúpelé a kúpaliská na každom kroku

Práve v hlavnom meste Maďarska sa nachádza jeden z najväčších krytých aquaparkov a zážitkových kúpeľov Európy. Aquaworld Resort Budapest je skvelé miesto na výlet pre celú rodinu. Ak si chcete oddýchnuť, vyskúšajte maďarské kúpele. V meste ich nájdete hneď niekoľko. Teplá termálna voda, ktorá sa tu nachádza sa využíva na liečenie rôznych chorôb a služby sú tu na vysokej úrovni. Napríklad kúpele Gellért vám pomôžu pri ťažkostiach s chrbticou či ochoreniami kĺbov. Széchenyiho liečebné a termálne kúpele vás zase zbavia problémov so žalúdkom.

Sečéniho reťazový most. (Pixabay.com) | pixabay

Ďalším miestom, ktoré očarí hlavne deti, je Tropicarium. Jeho hlavnou atrakciou je obrovské žraločie akvárium s 11 metrov dlhým vyhliadkovým tunelom. Strach mať však nemusíte. Steny akvária sú vyrobené so 16 centimetrov hrubého skla.

Architektúra, ktorá vám vyrazí dych

Okrem množstva mostov, ktorými sa môže pýšiť Dunaj, je Budapešť známa aj pre typickú architektúru budov. Do pamäti sa vám vyryje budova parlamentu, ktorá je zložená zo skoro 20 kilometrov schodísk.  Vidieť sa oplatí aj Baziliku svätého Štefana, Rybársku bašta, Kráľovský palác alebo Budínsky hrad.

Autogramy slávnych – umelecké dielo alebo len škrabanica?

Námestí v Budapešti nájdete množstvo. No pozornosť sa oplatí upriamiť najmä na Námestie hrdinov, ktoré je spolu spolu s Andrássyho triedou a Budínskym hradom súčasťou Svetového dedičstva UNESCO.

Obavy z dovolenky? Slováci z týchto destinácií strach nemajú

Ďalším miestom, ktoré vás ohúri svojou architektúrou, ale vdýchne na vás aj kus histórie, je židovská štvrť. Nájdete tu dokonca najväčšiu európsku synagógu. Na budove synagógy nájdete plaketu, ktorú vám pripomenie miesto, kde od júna 1944 do oslobodenia Budapešti stála brána budapeštianskeho geta.

Synagóga v židovskej štvrti. (Pixabay.com)

Čo sa oplatí v Maďarsku ochutnať a kde sa vybrať na nákupy?

Maďarské jedlá zaradilo do svojho jedálnička aj množstvo Slovákov. Kde si lepšie vychutnať kotlíkový guláš alebo halászlé, keď nie v samotnom Maďarsku? Typické domáce jedlá nájdete napríkad v reštaurácii s názvom 21 Hungarian kitchen. Toto stravovacie zariadenie sa zameriava výlučne na suroviny, ktoré nájdete len v tejto krajine.

Letecky na dovolenku – určite sa oplatí myslieť aj na toto

Kaviareň v Budapešti nájdete na každom kroku. Ale len jedna je zaradené v zozname tých najkrajších na svete. Jej názov je paradoxne Café New York. Návšteva tejto kaviarne vám dá pocit, ako by ste sa ocitli v paláci. Za obyčajnú kávu si trochu priplatíte, no budete z nej mať maximálny zážitok.

Kúpanie s deťmi – jazero alebo bazén?

Ak si chcete v meste užiť nákupy, najviac možností vám dá spomínaná Andrássyho trieda, ktorá je dlhá 2310 metrov. Nájdete tu však prevažne luxusnejšie predajne. Ďalšou nákupnou zastávkou je Fashion Street, ktorá nadväzuje na koniec Andrássyho triedy. Tu nájdete cenovo dostupnejšie značky. Ak vás skôr lákajú bežné značky oblečenia, dostupné aj u nás, vyberte sa na námestie Vörösmarty. Z nákupných centier vyskúšajte napríklad Árkád, v ktorom nájdete desiatky obchodov od luxusných až po bežnú konfekciu.

Žiaden palác, len kaviareň New York. (Pixabay.com)

A na záver jedno miesto, ktoré nie je pre každého

Už samotný názov miesta House of Terror vám môže napovedať, že tu nenájdete žiadne pekné veci. Táto budova múzea vám vyrazí dych. Moderné interaktívne múzeum odhalí všetky skryté zaujímavosti z dejín 20. storočia. Témy fašizmus či nacizmus si tu nekladú servítku pred ústa. Múzeum je plné autentických záberov z čias bývalých režímov, vojny, zbraní, dopravných prostriedkov… Všetko v interaktívnej forme.

VIDEO: Zábavné knieža. Úsmevný trapas v českom parlamente

Ak sa do Budapešti chystáte dopraviť vlakom, na ďalšie cestovanie po meste sa vám určite bude hodiť verejná doprava. Tá v Budapešti zahŕňa električku, autobus a metro. S električenkou sa môžete voziť aj trajektom po Dunaji.

Môže vás zaujímať

USA: Krajina je podľa Trumpa na vrchol krízy pripravená