Jednou vetou

Výlet do Rakúska: Čo si nemôžete nechať ujsť vo Viedni?

Chystáte sa navštíviť v lete susedné krajiny? Máme zopár tipov

autorská koláž hlavne.sk

Kto máte v lete pár dní voľna a chcete sa zatúlať k našim susedom - na západ, sever, juh, alebo východ, tak ponúkame náš miniseriál. Zistíte, čo sa tam oplatí určite zažiť, navštíviť a spoznávať. Tento raz ideme do Rakúska. Hlavné mesto Viedeň je bohaté na históriu. Okrem zámku Schönbrunn tu však nájdete aj množstvo iných zaujímavých miest. Sú tu aj bohaté možnosti na nákupy a spoznávanie kultúry. Zamerať by ste sa určite mali aj na množstvo múzeí, ktoré mesto ponúka.

Spomínaný Schönbrunn by ste si určite nemali nechať ujsť, ak sa vo Viedni nachádzate prvýkrát. V okolí je ZOO, ktorá, ako jedna z mála na svete, ponúka pohľad na Pandu veľkú. V letnom období sa oplatí zájsť pozrieť aj za budovu zámku, kde nájdete záhradu plnú kvetov, ktoré údajne vysadili ešte za života cisárovnej Sissi a kopec, z ktorého získate pohľad na celé mesto. Okrem toho sa tu nachádza aj botanická záhrada.

Inšpirujte sa aj tu: Výlet do Česka: Čím láka Praha?

Ďalším historickým miestom, ktoré vás nadchne svojou architektúrou je Katedrála Svätého Štefana. Je postavená v gotickom štýle a má vyše 700 rokov. Stále je však v skvelom stave a domáci si na tom dávajú záležať, keďže ročne priláka taktiež milióny turistov.

Raj pre milovníkov architektúry

Múzeá nachádzajúce sa v okolí zámku vás rovnako potešia svojou architektúrou. Sú to Prírodovedné múzeum a Umelecko-historické múzeum, ktoré sú pre mesto taktiež typické. Prírodovedné múzeum je skvelým miestom pre mladšiu generáciu. Je skvelou pomôckou pri štúdiu, aj preto sme vedú kroky mnohých škôl aj zo Slovenska.

Pohľad na zámok Schönbrunn, ktorý je zaiste symbolom Viedne. (Pixabay.com)

Nezaostáva za ním ani Umelecko-historické múzeum, ktoré dal postaviť sám František Jozef I. Nájdete tu zbierky od dôb starovekého Egypta až do konca 18. storočia. Taktiež ponúka viac informácií o dynastii Habsburgovcov a jej tajomstvách.

Mohlo by vás zaujímať aj: Výlet do Maďarska: Čo sa oplatí vidieť v Budapešti?

Netypickým múzeom, ktoré očarí všetky ratolesti, je Dom motýľov. Pôvodne sa mal nachádzať v budove botanickej záhrady, no miesto preň tam nenašli. Žije tu 40 rôznych druhov týchto okrídlených tvorov, ktoré pochádzajú z rôznych exotických oblastí. Pripraviť sa musíte na poriadne vlhé prostrede. Motýle sú totiž zvyknuté na 80% vlhkosť vzduchu a 26 stupňové teploty.

Samá zábava, alebo aj čas na učenie? Ako majú deti tráviť prázdniny

Chuť na sladké skrotíte v múzeu čokolády v Kittsee. Tá sa teda nenachádza priamo v hlavnom meste Rakúska, ale nájdete ju len kúsok za našimi hranicami a ak cestu meriate autom, určite sa do nej zastavte pozrieť. Niektoré jej výrobky nájdete aj u nás, nič sa však nevyrovná pohľadu na výrobu tejto dobroty.

Nezabudnite ochutnať pravý viedenský šnicel

Kultovná záležitosť, akou je práve šnicel, by vám mala pristáť rovno na tanieri. Určite podľahnete jeho chuti v reštauŕácii Figlmuller, ktorá sa zameriava práve na prípravu tohto viedenského pokrmu. Kávu si dajte v Cafe Central, ktorej prostredie vás ohromí a môžete ju pokojne porovnávať aj s okolitými múzeami. A nezabudnite si odniesť Mozartove gule. Po tých rakúskych už iné ochutnať chcieť nebudete.

Keď už budete vo Viedni, tak si na obed určite dajte pravý viedenský šnicel. (Pixabay.com)

Zastávka, ktorá by nemala uniknúť vašej pozornosti je ulica Graben. Ulica je plná luxusných kaviarní, reštaurácií a obchodov. Okrem toho je to aj miesto, kde to v noci žije. Množstvo barov a nočných podnikov ponúka pre milovníkov noci pestrú zábavu. Na nákupy sa okrem známeho shopingu v Mödlingu odporúča navštíviť aj legendárnu Maria-Hilfer Strasse, prípadne Kärtner Strasse kúsok od Stephans Dom.

Zábava sa nikdy neskončí v Prateri

Milovníci zábavných parkov určite zaujme viedenský Prater. Na obrovskej ploche tu nájdete park plný atrakcií od výmyslu sveta. Pri samotnom vstupe do parku neplatíte nič, zaplatiť si následne musíte až za jednotlivé atrakcie. Ceny sú rôznorodé, ale nezruinujú vás, sú podobné taxám za kolotoče u nás. Práve najznámejšiu atrakciu – 65 metrov vysoké ruské koleso je vidno už z veľkej diaľky. Patrí medzi symboly tohto mesta a postavili ho ešte v roku 1896.

Viedenský Prater vám poskytne aj takýto pohľad. (Pixabay.com)

Kam sa vybrali dovolenkovať naše hviezdy?

Mestskú hromadnú dopravu tvorí veľmi dobre premyslená sieť autobusov, električiek, metra a prímestských vlakov, ktoré neustále táto metropola buduje a vylepšuje. Spoje sú dobre posilnené a podľa grafikonu premávajú veľmi často, pretože mesto sa snaží zaradiť medzi ekologické hlavné mestá v Európe. Ak sa chcete previezť a zastaviť sa kdekoľvek vás to zaujme, skúste si požičať bicykel – bikesharing tu nájdete na každom rohu.

 

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi