Jednou vetou

Výročie otvorenia hranice sa oslavuje aj na bývalom diaľničnom priechode

Ilustračné foto

Pixabay.com

Niekdajší najväčší hraničný priechod medzi Východným a Západným Nemeckom, ktorý sa nachádzal na dnešnej diaľnici A2, sa stal v sobotu dejiskom veľkolepej slávnosti pri príležitosti 30. výročia otvorenia vnútronemeckej hranice. Historickú udalosť pripomenul festival "Grenzenlos" (Bez hraníc) spojený s prehliadkami areálu, informovala tlačová agentúra DPA.

Slávnosť na bývalom diaľničnom priechode Helmstedt-Marienborn prilákala mnoho návštevníkov i napriek studenému a daždivému počasiu. Súčasťou podujatia bola bohoslužba, po ktorej nasleduje ďalší program spoluorganizovaný nemeckými spolkovými krajinami Sasko-Anhaltsko a Dolné Sasko. Prítomní boli obaja krajinskí premiéri – Reiner Haseloff a Stephan Weil.

FOTO: Pád Berlínskeho Múru si prišli uctiť predstavitelia krajín V4

Vo večerných hodinách má slávnosť uzavrieť koncert rockového speváka Wolfganga Niedeckena a Spolkového džezového orchestra.

Festival na bývalom diaľničnom priechode Helmstedt-Marienborn je jedným z najväčších spomedzi mnohých podujatí, ktoré sa konajú pri príležitosti sobotňajšieho výročia pozdĺž bývalej „nemecko-nemeckej“ hranice. Ťažiskom je hlavné mesto Berlín, kde sa pád Berlínskeho múru oslavuje aj v prítomnosti zahraničných štátnikov.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie