Jednou vetou

Výročie založenia hnutia Hamas si pripomenuli tisíce Palestínčanov

Portrét vysokého predstaviteľa hnutia Hamas Ismáíla Haníju.

Foto: TASR/AP

Desaťtisíce Palestínčanov sa zišli v nedeľu v meste Gaza, aby si zhromaždením a vojenskou prehliadkou pripomenuli 31. výročie založenia militantnej organizácie Hamas, informovala agentúra AP.

S prejavmi na zhromaždení vystúpilo viacero predstaviteľov Hamasu. Medzi nimi bol aj šéf jeho politického výboru Ismáíl Haníja, ktorý uviedol, že „nepopiera, že rozkazy na vykonanie nedávnych teroristických útokov (voči izraelskému obyvateľstvu) na Západnom brehu prišli z pásma Gazy“.

Časť protivládnych demonštrantov smeruje k sídlu televízie

Spresnil, že „toto obvinenie“, ktoré na adresu Hamasu vyslovili „sionisti, nebudeme popierať, pretože je pre nás všetkých zdrojom hrdosti“.

Vyhlásil tiež, že podobné útoky sú „odpoveďou“ na očakávaný americký mierový návrh na urovnanie konfliktu v tejto časti Blízkeho východu, ktorý podľa Palestínčanov bude vychádzať v ústrety Izraelu.

Západný breh je pod kontrolou palestínskej samosprávy, zatiaľ čo pásmo Gazy spravuje hnutie Hamas.

Haníja vo svojom prejave vyzval palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, aby sa stretli v Káhire a rokovali o ukončení desaťročie trvajúceho rozkolu v palestínskom tábore.

Mayová a Blair sa hádajú ohľadom brexitu

Palestínske militantné hnutie Hamas organizuje od marca pravidelné protesty s cieľom dosiahnuť ukončenie izraelsko-egyptskej blokády Gazy. Tá sa začala v roku 2007, keď Hamas prevzal kontrolu nad touto pobrežnou enklávou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia