Jednou vetou

Vyše 200 vedcov odsúdilo zadržiavanie Ujgurov v internačných táboroch

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Viac ako 200 vedcov z celého sveta odsúdilo hromadné zadržiavanie Ujgurov a v "prevýchovných" táboroch v čínskej autonómnej oblasti Sin-ťiang. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Protestný list, ktorý bol zverejnený v pondelok na internete, podpísali prevažne humanitne orientovaní vedci z 26 krajín a regiónov sveta.

Medzi signatármi listu sú najmä profesori a vedeckí pracovníci z amerických a britských univerzít, ku ktorým sa pripojili aj kolegovia z Austrálie, Francúzska, Českej republiky či Nemecka. Výzvu podporil aj sinológ a tibetológ Martin Slobodník z bratislavskej Univerzity Komenského.

Exšéf Trumpovej volebnej kampane klamal vyšetrovateľom, tvrdí Mueller

Podľa odhadov OSN sa v internačných táboroch v Sin-ťiangu v súčasnosti nachádza približne milión Ujgurov a príslušníkov ďalších turkotatárskych menšín. Osoby, ktoré tieto tábory absolvovali, vydávajú svedectvá o mučení, podvýžive a bití väzňov.

Čína tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o strediská odborného vzdelávania, kam sú moslimskí Ujguri posielaní na politickú a pracovnú prevýchovu. Ich internáciou chce Peking – ako tvrdí – bojovať proti šíreniu extrémistickej ideológie, terorizmu a separatizmu.

Podľa správ aktivistov sú tam však posielané aj osoby, ktoré sa previnili napríklad modlitbou v prítomnosti iných osôb alebo kontaktmi s príbuznými žijúcimi v zahraničí.

V táboroch sú väzni údajne nútení prisahať vernosť čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi a haniť alebo zavrhovať svoju islamskú vieru.

Českých a amerických vojakov vyšetrujú pre smrť zbitého väzňa

Vyše 200 vedcov vyzvalo v pondelok medzinárodné spoločenstvo, aby vyvinulo tlak na Čínu, aby internačné tábory v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang zrušila.

Za týmto účelom navrhujú zavedenie sankcií voči čínskym predstaviteľom a spoločnostiam, ktoré z tejto praxe profitujú.

„Existujú obavy, že takéto extrémne opatrenia by sa mohli použiť aj na iné segmenty čínskej populácie, ktoré sú vnímané ako hrozba pre monolitickú víziu (Číny) presadzovanú vládnucou komunistickou stranu,“ píše sa v otvorenom liste.

Vedci tiež apelovali na krajiny sveta, aby poskytovali azyl Ujgurom, Kazachom, Kirgizom a ďalším prenasledovaným menšinám zo Sin-ťiangu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia