Jednou vetou

Vyšetrovací tím OSN spustí začiatkom roku 2019 vyšetrovanie zločinov IS v Iraku

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Vyšetrovací tím OSN začne na počiatku budúceho roka v Iraku preverovať vraždenie príslušníkov jezídskej menšiny a ďalšie zločiny spáchané militantmi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Oznámila to agentúra AFP.

Bezpečnostná rada OSN prijala vlani v septembri rezolúciu o trestnom stíhaní osôb zodpovedných za vojnové zločiny spáchané IS v Iraku a Sýrii, ktorú presadzovali držiteľka Nobelovej ceny za mier Nadia Muradová a právnička Amal Clooneyová.

Šéf NATO vyjadril obavy z plánovaného vytvorenia kosovskej armády

Tím pod vedením britsko-pakistanského právnika Karima Asada Ahmada Khana bol vyslaný do Bagdadu v októbri, dosiaľ sa však sústredil iba na administratívne a technické záležitosti so zámerom pripraviť podklady pre vyšetrovanie.

OSN označuje vraždenie jezídov ako možnú genocídu. Vyšetrovatelia zdokumentovali otrasné svedectvá o zneužívaní zajatých žien a dievčat džihádistami. Muradová je jednou z tisícok jezídskych zajatkýň, ktoré extrémisti z IS držali po obsadení irackého regiónu Sindžár v auguste 2014 ako sexuálne otrokyne.

Vyšetrovatelia budú zbierať dôkazy o vojnových zločinoch, zločinoch proti ľudskosti alebo genocíde, ktoré budú použité na irackých súdoch pri procesoch s militantmi IS, uvádza sa v spomínanej rezolúcii BR OSN.

Exšéf tajnej služby je vo väzbe pre vlaňajšie nepokoje v parlamente

Nedávno bolo v Iraku objavených viac než 200 masových hrobov s približne 12.000 telami. USA oznámili, že poskytnú dva milióny dolárov na podporu činnosti vyšetrovacieho tímu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia