Jednou vetou

Vyšetrovanie prípadu Babčenko potrvá pol roka až rok, očakáva Lucenko

Ukrajinský generálny prokurátor Jurij Lucenko

foto: rferl.org

Ukrajinský generálny prokurátor Jurij Lucenko očakáva, že vyšetrovanie prípadu plánovania vraždy ruského novinára Arkadija Babčenka sa podarí ukončiť najskôr o pol roka.

Lucenko vo vysielaní ukrajinskej televízie 1+1 vo štvrtok večer vyhlásil, že bol zozbieraný dostatok dôkazov na uvalenie väzby i na to, aby sa mohlo pokračovať v prípravnom predsúdnom vyšetrovaní. Na otázku, ako rýchlo sa prípad podarí uzavrieť, Lucenko odpovedal, že nie skôr ako do o pol roka, najneskôr však do roka.

Známe je už aj meno vykonávateľa „vraždy“ ruského novinára

Ukrajinská tajná služba SBU tento týždeň informovala, že zmarila pokus o vraždu ruského novinára Babčenka. K „vražde“ došlo 29. mája. O deň neskôr ukrajinský minister vnútra Vasyľ Hrycak uviedol, že vražda tohto kritika kremeľskej politiky bola zinscenovaná a správa o nej bola súčasťou operácie tajnej služby, ktorej cieľom bolo zabrániť atentátu na Babčenka.

Organizátorom vraždy, najatým podľa SBU ruskými tajnými službami, bol ukrajinský občan, podnikateľ v zbrojárskom sektore Borys Herman. Polícia ho zadržala v stredu v Kyjeve. Herman počas vypočúvania priznal, že vykonávateľovi vraždy – bývalému dobrovoľníkovi z bojov v Donbase – zaplatil ako preddavok 15.000 dolárov.

Vraždu ruského novinára zinscenovali! Babčenko je nažive

Vyhlásil tiež, že vedel o tom, že utorková „vražda“ Babčenka bude fingovaná. Tvrdil, že vraždu organizoval v rámci spolupráce s kontrarozviedkou, informovala agentúra UNIAN.

Herman po svojom zadržaní informoval aj o plánoch na likvidáciu 30 osôb. Tvrdí tiež, že ruské tajné služby ho poverili aj zaobstaraním zbraní pre neskoršie základne na Ukrajine,

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia