Jednou vetou

Vyšetrovanie vrážd v Kyjeve a Odese je neúčinné, varuje OSN

Ilustračné foto

Pixabay.com

Vyšetrovanie vrážd aktivistov na Námestí nezávislosti v ukrajinskej metropole Kyjev v zime 2014 a násilných úmrtí v Odese zo začiatku mája toho istého roka je zdĺhavé a neefektívne. Vyhlásila to šéfka ľudskoprávnej monitorovacej misie OSN na Ukrajine Fiona Frazerová, ktorú vo štvrtok citovala tlačová agentúra Ukrinform.

Frazerová to uviedla pri predkladaní správy o stave ľudských práv na Ukrajine medzi 16. februárom a 15. májom 2019.

„Od vrážd na Majdane (Námestí nezávislosti) v zime 2014 uplynulo už päť rokov, ako aj od tragických udalostí v Odese z 2. mája toho istého roka. Vyšetrovanie a súdne procesy sú však zdĺhavé a neefektívne. Zatiaľ čo pripúšťame určitý posun vo vyšetrovaní, ktoré vedie generálna prokuratúra, stále nebola vyvodená zodpovednosť za smrť 98 osôb na Majdane, ani za smrť 48 ľudí v Odese,“ vyhlásila Frazerová.

USA a ďalšie štáty obviňujú KĽDR z porušovania sankcií OSN

Podľa nej sa nevyvodila zodpovednosť ani za zabitie obhajcov ľudských práv a mediálnych profesionálov či útoky proti nim. Frazerová zároveň zdôraznila, že vo februári, marci a apríli 2019 došlo k nárastu útokov proti novinárom, ale poznamenala, že dva brutálne incidenty sa stali aj v máji a júni v mestách Čerkasy a Charkov. „Vyzývame úrady na presadzovanie zákona, aby zabezpečili bezodkladné a účinné vyšetrovanie všetkých útokov,“ zakončila.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia