Jednou vetou

Vyšetrovateľ odporučil mierny trest pre bývalého Trumpovho poradcu Flynna

Bývalý poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť, generál vo výslužbe Michael Flynn

foto: TASR/AP

Bývalý poradca prezidenta USA Donalda Trumpa Michael Flynn spolupracuje s tímom osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera, ktorý preveruje podozrenia zo zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Mueller preto v utorok odporučil, aby Flynnovi nebol udelený väzenský trest za to, že klamal vyšetrovateľom amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI). Informovala o tom agentúra AFP.

Robert Mueller označil Flynnovu doterajšiu spoluprácu s tímom osobitného vyšetrovateľa za „významnú“. Bývalý Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť bol podľa neho nápomocný pri viacerých federálnych vyšetrovaniach, v rámci ktorých ho 19 krát vypočuli. Pripomenul tiež kredit, ktorý si tento trojhviezdičkový generál vo výslužbe získal svojou dlhoročnou službou v armáde a vo verejných funkciách.

„Vzhľadom na významnú spoluprácu obžalovaného a ďalšie uvedené ohľady je primeraný a oprávnený trest na dolnej hranici trestnej sadzby,“ uvádza sa v Muellerovom memorande súdu vo Washingtone, ktorý má rozhodnúť o Flynnovom osude. Dokument špecificky odporúča neuloženie trestu odňatia slobody.

Vynesenie rozsudku nad bývalým Trumpovým poradcom bolo v priebehu roka už štyrikrát odložené. Už to podľa AFP naznačovalo, že je dôležitým svedkom.

V rámci Muellerovho vyšetrovania je Michael Flynn prvou osobou, ktorá sa priznala k trestnému činu, konkrétne k nepravdivej výpovedi pred vyšetrovateľmi FBI. Klamať im mal ohľadne svojich kontaktov s ruským veľvyslancom a svojej lobistickej činnosti v prospech Turecka.

Trump vo Washingtone osobne kondoloval rodine Bushovcov

Tím Roberta Muellera vedie vyšetrovanie obvinení zo zasahovania Ruska do volieb v USA, no tiež možného spolčenia sa členov Trumpovho tímu s ruskou vládou. Aké informácie sa vyšetrovatelia dozvedeli od Michaela Flynna, utorkové memorandum neuvádza.

Generál Flynn kvôli zatajovaniu informácií týkajúcich sa jeho kontaktov s ruským veľvyslancom odstúpil vo februári 2017 z funkcie poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť. Pôsobil v nej len 25 dní.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia