Jednou vetou

Vyšetrujú politika, ktorý kritizoval postoj strany ku koronavírusu

Čínsky prezident Xi Jinping hovorí prostredníctvom videozáznamu s pacientmi a zdravotníckymi pracovníkmi v nemocnici Huoshenshan vo Wu-chane v čínskej provincii Hubei v utorok 10. marca 2020

foto: SITA, AP, Xie Huanchi

Vysokopostavený predstaviteľ Komunistickej strany Číny zverejnil blog, v ktorom kritizoval vedenie strany. Vzápätí sa po ňom zľahla zem.

V Číne sa kritika najvyššieho vedenia krajiny nevypláca. Presvedčil sa o tom aj Žen Či-čchiang, dnes už zrejme bývalý vysokopostavený predstaviteľ Komunistickej strany Číny, ktorého začali tento týždeň vyšetrovať v súvislosti s údajným „vážnym porušením pravidiel a zákonov“. Osudným sa mu stal blog, ktorý napísal v polovici marca, a v ktorom kritizoval niektoré kroky čínskeho vedenia po vypuknutí epidémie koronavírusu. Predovšetkým to, že strana sa spočiatku snažila cenzurovať akékoľvek informácie o tomto probléme a tváriť sa, že nový koronavírus nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.

Odkedy Žen tento článok publikoval, podľa agentúry The Associated Press (AP) sa po ňom zľahla zem. Až dnes, teda po troch týždňoch od jeho „prehrešku“, vydala disciplinárna komisia pekinskej organizácie Komunistickej strany Číny krátke, len jednovetové oznámenie, podľa ktorého je riešenie prípadu kritického straníka „v štádiu posudzovania, monitoringu a vyšetrovania“.

Kritický blog, ktorý Žen Či-čchiang v polovici marca napísal, čínski cenzori už prirodzene z internetu odstránili.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia