Jednou vetou

Výskyt osýpok narástol celosvetovo o 30 percent

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Výskyt osýpok sa v minulom roku celosvetovo zvýšil o 30 percent, oznámila vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Vo svojej správe tvrdí, že znepokojivý trend nárastu počtu nakazení osýpkami je takmer celosvetovým fenoménom, avšak s rôznymi príčinami v jednotlivých regiónoch, informovala agentúra AFP.

V Európe je za nárastom podľa vedcov najmä dezinformačná kampaň proti vakcíne. Martin Friede, koordinátor Iniciatívy pre výskum vakcinácie vo WHO v tejto súvislosti uviedol, že „pseudoexperti, ktorí ohovárajú očkovanie bez akýchkoľvek dôkazov“, majú často dosah na rozhodovanie rodičov bez ohľadu na to, že vakcína sa ukázala byť bezpečnou a efektívnou.

Proti dohode s Macedónskom protestovali v Solúne stovky stredoškolákov

Friede konkrétne spomenul nevedecké tvrdenia spájajúce očkovanie proti osýpkam s výskytom autizmu, ktoré sú na sociálnych sieťach šírené členmi takzvaného hnutia „anti-vax“.

K nárastu výskytu tohto vysoko infekčného ochorenia však podľa zistení WHO došlo aj v Južnej Amerike. Tam však daný fenomén súvisí skôr s „kolapsom zdravotného systému vo Venezuele“. Následkom ekonomických ťažkostí a hyperinflácie si totiž venezuelské nemocnice nemôžu dovoliť dostatočné zásoby vakcín.

Predstavitelia WHO zdôraznili, že celosvetový boj proti osýpkam priniesol v tomto storočí pôsobivé výsledky. V roku 2000 bolo zaznamenaných 850.000 prípadov tohto ochorenia na celom svete, pričom do roku 2017 sa počet znížil na 173.000 prípadov.

V súvislosti s korupčným škandálom zadržali guvernéra Ria de Janeiro

Podľa slov Ann Lindstrandovej, ktorá je špecialistkou WHO pre imunizáciu, je súčasné opätovné zhoršenie situácie pre vedcov v kontexte úspechov posledného desaťročia „ešte viac frustrujúcim“.
Osýpky sú vysoko nákazlivým vírusovým ochorením, ktoré môže viesť k slepote a smrti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia