Vyslanec OSN Griffiths: Pred ďalšími rozhovormi o Jemene musí dôjsť k pokroku

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Skôr, než sa bude môcť uskutočniť ďalšie kolo mierových rokovaní o Jemene, bude nutné, aby došlo k "podstatnému pokroku" v súvislosti s krehkým prímerím v strategickom prístavnom meste Hudajda. Vyhlásil to v stredu osobitný vyslanec OSN pre Jemen Martin Griffiths, píše agentúra DPA.

Z porušovania prímeria, ktoré vstúpilo do platnosti 18. decembra, sa vzájomne obviňujú vláda podporovaná Saudskou Arábiou i s Iránom spriaznení šiitskí povstalci z hnutia húsíov. Obdobie „relatívneho pokoja“ od nadobudnutia platnosti prímeria signalizuje záväzok oboch strán udržať dohodu dosiahnutú vo Švédsku.

Je tu „pocit hmatateľnej nádeje“ a optimizmus, ale aj znepokojenie, povedal Griffiths členom Bezpečnostnej rady OSN, s ktorými sa z Jordánska spojil prostredníctvom videohovoru. Vyjadril taktiež nádej, že ďalšie kolo rokovaní by sa mohlo uskutočniť už „v blízkej budúcnosti“.

Dohoda dosiahnutá počas mierových rozhovorov v Štokholme počítala so zastavením nepriateľských akcií v Hudajde. Šiitskí povstalci v rámci tejto dohody odovzdali koncom decembra kontrolu nad prístavom v meste Hudajda pri Červenom mori vládnym námorným silám a pobrežnej stráži.

Ján Kubiš sa stal novým osobitným koordinátorom OSN pre Libanon

Hudajda – ležiaca v západnej časti Jemenu – je strategicky dôležitá, pretože cez jej prístav prúdi do krajiny približne 80 percent dovezeného tovaru.

Koalícia pod vedením Saudskej Arábie začala v júni veľkú ofenzívu zameranú na dobytie polmiliónovej Hudajdy, ktorú koncom roka 2014 ovládli šiitskí vzbúrenci, nazývaní aj húsíovia.

Vojna medzi šiitskými povstalcami a vojakmi vernými jemenskému prezidentovi Abdovi Rabbuhovi Mansúrovi Hádímu sa vystupňovala v roku 2015, keď najvyšší štátny predstaviteľ ušiel do saudskoarabského exilu a vojensky začala v Jemene zasahovať koalícia pod vedením Saudskoarabov.

Môže vás zaujímať

Česi v Belgicku sa pridali k občianskym protestom proti Babišovi