Vyslanec OSN Griffiths pricestoval do Jemenu ohľadom prímeria v Hudajde

Vlajka OSN

foto: Pixabay.com

Osobitný vyslanec OSN pre Jemen Martin Griffiths pricestoval v nedeľu do hlavného jemenského mesta Saná, aby prediskutoval situáciu okolo uplatňovania prímeria v strategicky dôležitom prístavnom meste Hudajda a okolí. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaných predstaviteľov z prostredia bezpečnosti.

Šiitskí povstalci uviedli, že Griffiths sa v nedeľu stretol s ich lídrom Abdulom Malikom al-Húsíom. Témou ich rozhovoru bola podľa vzbúrencov implementácia dohôd, ktoré sa v zásade dosiahli vlani v decembri s jemenskou medzinárodne uznanou vládou.

Na zastavení nepriateľských akcií v Hudajde a okolí sa dohodli zástupcovia znepriatelených strán počas mierových rokovaní, ktoré sa pod záštitou OSN konali koncom roka vo Švédsku. Prímerie vstúpilo do platnosti 18. decembra.

Nauertová stiahla svoju kandidatúru na post veľvyslankyne USA pri OSN

Hudajda – ležiaca v západnej časti Jemenu – je strategicky dôležitá, pretože cez tamojší prístav prúdi do krajiny približne 80 percent dovezeného tovaru.

Občianska vojna v Jemene sa začala v roku 2014, keď šiitskí povstalci známi ako húsíovia dobyli hlavné mesto Saná. V marci 2015 sa do vojny zapojila medzinárodná koalícia pod vedením Saudskej Arábie, ktorá bojuje za to, aby sa legitímna jemenská vláda opäť dostala k moci.

Ak by sa príslušná dohoda implementovala, krajine, kde je na pokraji hladomoru 14 miliónov ľudí, to môže priniesť značnú úľavu.

Môže vás zaujímať

Streľba v ostravskej nemocnici si vyžiadala šesť mŕtvych