Vyslanec OSN pre Sýriu po poslednom ženevskom kole požiadal o pomoc Rusko

Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura

Foto: TASR/AP

Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura sa vo štvrtok stretol s ruskými predstaviteľmi na rozhovoroch o tom, ako oživiť mierový proces po ďalšom bezvýslednom kole rokovaní vo švajčiarskej Ženeve z tohto mesiaca. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra AP.

De Mistura vo vyhlásení po stretnutiach uviedol, že z najnovšieho kola ženevských rozhovorov o Sýrii je sklamaný, a preto požiadal o pomoc Moskvu.

Sýrske mierové rozhovory v Ženeve nepriniesli žiadny výsledok, vyhlásil Asad

Diplomat OSN podľa svojich slov ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi a ministrovi obrany Sergejovi Šojguovi povedal, že počíta s podporou každého, aby „zabezpečil, že nasledujúce stretnutie (o Sýrii) bude lepšie„.

De Misturovo starostlivo sformulované vyhlásenie neprezrádzalo, či požiadal Moskvu, aby vyvíjala nátlak na vládu sýrskeho prezidenta Bašára Asada, nech rokuje s opozíciou priamo.

Francúzsky prezident Macron kritizoval vyjadrenia sýrskeho lídra Bašára Asada

Sýrska opozícia už dlho požaduje, aby Asad nehral v povojnovej Sýrii žiadnu rolu, o čom však vláda v Damasku odmieta čo i len uvažovať.

Lavrov vyjadril nádej, že rozhovory o Sýrii v ruskom letovisku Soči, naplánované na január alebo na február a organizované Moskvou, povzbudia dialóg medzi oboma znepriatelenými stranami. Na rozhovoroch sa majú zúčastňovať zástupcovia sýrskej vlády a opozície. Tá zväčša preferuje stretnutia s vládou pod dohľadom OSN v Ženeve.

Môže vás zaujímať

Pellegrini navštívil Pápežské slovenské kolégium v Ríme, ktoré má 60 rokov