Výsledky volieb v Katalánsku do budúcnosti regiónu nevniesli veľa svetla

Stúpenci prosecesionistickej organizácie Katalánske národné zhromaždenie (ANC) oslavujú po zverejnení výsledkov predčasných parlamentných volieb do katalánskeho regionálneho parlamentu 21. decembra 2017 v Barcelone

Foto: TASR/AP

Výsledky volieb v Katalánsku odhalili širokú priepasť medzi stúpencami a odporcami vyhlásenia nezávislosti tohto španielskeho regiónu a nepriniesli do jeho budúcnosti veľa svetla, všíma si agentúra AP.

Aktualizované výsledky, ktoré na svojej webovej stránke v piatok zverejnil týždenník Politico, potvrdili, že sa prívrženci jednotného Španielska, promadridská strana Občania (Ciutadans), stali najsilnejšou stranou v predčasných voľbách. Získali 37 kresiel v 135-člennom parlamente.

Ich víťazstvo má však podľa AP trpkú príchuť, pretože na druhom a treťom mieste sa umiestnili separatistické frakcie (obe s viac ako 30 kreslami), ktoré sú teda skutočnými víťazmi.

Volebné víťazstvo v Katalánsku oslavujú stúpenci aj odporcovia nezávislosti

Strana zosadeného premiéra Carlesa Puigdemonta – Spoločne pre Katalánsko (JxCat), Republikánska ľavica Katalánska (ERC) spolu s ďalšou menšou secesionistickou stranou ovládli regionálny parlament v Barcelone. Parlamentná väčšina im teda umožní rokovať o vytvorení vlády. Avšak ich minulosť naznačuje, že to nebude jednoduché.

Hlasovanie sprevádzala rekordne vysoká, až 82-percentná účasť voličov.

Parlamentné voľby krízu v Katalánsku nevyriešia, myslí si miestna politička

Na čele Katalánska, bohatého regiónu na severovýchode krajiny, s osobitnou kultúrou a jazykom, stál donedávna so svojou vládou premiér Carles Puigdemont, ktorý 1. októbra zorganizoval referendum a inicioval proces odtrhnutia sa od Španielska. Tento krok však následne vyvolal ústavnú krízu.

Konzervatívnu vládu španielskeho premiéra Mariana Rajoya to viedlo k rozpusteniu regionálneho parlamentu v Barcelone, nastoleniu kontroly zo strany Madridu a vypísaniu nových regionálnych volieb. Puigdemont a jeho štyria ministri utiekli do Bruselu, niekoľko ďalších členov jeho kabinetu bolo zatknutých.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie