Jednou vetou

Výtržnosti po vražde v Chemnitzi poškodili povesť Nemecka vo svete

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Foto: TASR

Výtržnosti namierené proti cudzincom, ktoré vo východonemeckom meste Chemnitz vyvolala koncom augusta vražda pripisovaná osobám blízkovýchodného pôvodu, poškodili povesť Nemecka vo svete. Téma pravicového extrémizmu však otázku imidžu zďaleka presahuje, povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vo štvrtkovom rozhovore pre tlačovú agentúru DPA.

„V cudzine ale zároveň uznávajú, že sa medzičasom v Nemecku prihlásili ku slovu mnohí poctiví demokrati,“ vyjadril sa šéf nemeckej diplomacie, podľa ktorého je mimoriadne dôležité, že vyšlo do ulíc mnoho ľudí stavajúcich sa jasne proti rasizmu a xenofóbii. „Táto reakcia je vnímaná prinajmenšom rovnako pozorne ako to, čo usporiadali pravicoví demonštranti v Chemnitzi.“

Slovenskí europoslanci reagujú na Junckerovu správu o stave Únie

Podľa Maasa „pravicový extrémizmus otriasa základnými hodnotami slobodnej demokracie a ohrozuje spoločenskú súdržnosť“. „Polarizácii spoločnosti v Nemecku musíme zabrániť,“ dodal.

Z ubodania 35-ročného Nemca s kubánskymi koreňmi v Chemnitzi sú podozriví traja muži, ktorí prišli do Nemecka ako žiadatelia o azyl. Následné výtržnosti, pri ktorých bolo zaznamenané aj násilie zo strany pravicových extrémistov, označili kancelárka Angela Merkelová, ako aj hovorca vlády Steffen Seibert a ďalší za „štvanice“.

Britská vláda masovým odpočúvaním ľudí porušila ľudské práva

Šéf nemeckého Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen v rozhovore pre denník Bild takéto označenie odmietol a spochybnil, že by bol dôkazom videozáznam zverejnený na internete. Svoje výroky musel v stredu obhajovať na pôde parlamentného výboru pre vnútro, keďže nimi vyvolal ostré reakcie vrátane výziev na odstúpení z funkcie.

Minister Maas v uvedenom rozhovore kritizoval „debaty o terminológii či jednotlivých videách“. „Ak sa na našich uliciach ukazuje Hitlerov pozdrav, je to hanba a nie je tam čo relativizovať,“ povedal s tým, že Nemci nesmú zostať „mlčiacou väčšinou“ a brániť sa proti „štvaniu a nenávisti, tak na pracovisku, ako aj v rodine alebo športovom spolku„.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google