Jednou vetou

Vytvorenie koalície CSU-Slobodní voliči v Bavorsku je zrejme otázkou dní

Nemecký minister vnútra a predseda CSU Horst Seehofer (vpravo) a bavorský guvernér Markus Söder

foto: TASR/AP

Vytvorenie novej bavorskej krajinskej vlády by sa podľa predstáv vedúcich činiteľov Kresťanskosociálnej únie (CSU) a Slobodných voličov (Freie Wähler) malo stať realitou už v nasledujúcich dňoch.

Červeno-oranžová koalícia, na ktorej zrode pracujú nielen Markus Söder a Hubert Aiwanger, ale aj celý okruh ich straníckych kolegov, by sa skutočnosťou mohla stať už v nedeľu, keď by ju mali schváliť jednotlivé stranícke grémiá.

Harmonogram predpokladá v pondelok 5. novembra podpísanie koaličnej dohody a v utorok zvolenie Markusa Södera za staronového bavorského premiéra.

Vyplýva to zo stredajších informácií Bavorského rozhlasu (BR), odvolávajúceho sa na generálneho tajomníka CSU Markusa Blumeho a šéfa Slobodných voličov Huberta Aiwangera.

Londýnska metropolitná polícia bude pod svojou značkou predávať suveníry

Podľa ich slov rokovania dobre napredujú a preto je dôvod predpokladať, že sa zmienený harmonogram podarí dodržať. Znamenalo by to vytvorenie novej bavorskej vlády v rekordne krátkom čase.

Po krajinských voľbách, v ktorých CSU prišla o absolútnu väčšinu v mníchovskom zastupiteľskom zbore, bolo v krátkom čase zrejmé, že jej nevyhnutným koaličným partnerom sa môžu stať Slobodní voliči.

Medzi oboma subjektmi bolo iba minimum sporných otázok, napríklad výstavba nadregionálnych energetických trás cez Bavorsko, rozšírenie letiska v Mníchove alebo bezplatná starostlivosť o deti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia