Jednou vetou

Vyvíjať nátlak na Severnú Kóreu pre jej program jadrových rakiet je „zbytočné“, myslí si Putin

Zľava: Severokórejský vodca Kim Čong-un a ruský prezident Vladimír Putin.

Foto: archívne, TASR/AP

Vyvíjať na Kórejskú ľudovodemokratickú republiku (KĽDR) nátlak pre jej program jadrových rakiet je „pomýlené a zbytočné“, uviedol v piatok ruský prezident Vladimir Putin, pričom dodal, že krízu na Kórejskom polostrove môže vyriešiť len dialóg bez kladenia si podmienok.

Kórejský polostrov „balansuje na pokraji rozsiahleho konfliktu“, napísal Putin v článku určenom pre médiá v krajinách skupiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika), ktorej summit sa začína v nedeľu v čínskom meste Sia-men.

„Rusko je presvedčené, že politika vyvíjania nátlaku na Pchjongjang, aby zastavil svoj program jadrových rakiet, je pomýlené a zbytočné. Problémy v oblasti (Kórejského polostrova) by sa mali riešiť prostredníctvom priameho dialógu všetkých zúčastnených strán bez kladenia si apriórnych podmienok,“ uviedol podľa agentúry DPA ruský prezident a dodal, že provokácie, nátlak či militantná a urážlivá rétorika sú v tomto prípade „slepou uličkou“.

Putinove vyjadrenia prišli po mesiaci slovných prestreliek medzi administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa Pchjongjangu vyhráža ohnivou odvetou, a Severnou Kóreou, ktorá pohrozila vypálením balistickej rakety na americký tichomorský ostrov Guam.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia