Jednou vetou

Vývoz zbraní, po zákaze platnom pre Jemen, v roku 2018 klesol

Ilustračné foto

Foto: TASR

Predaj zbraní do zahraničia, schválený nemeckou vládou, klesol vlani takmer o štvrtinu. Pokles nastal po zavedení zákazu vývozu, ktorého cieľom je zastaviť dodávky zbraní do Jemenu zmietajúceho sa vo vojne, informovala v stredu agentúra DPA.

Celková hodnota zbraní predaných do zahraničia klesla o 22,7 percenta — zo 6,24 miliardy eur v roku 2017 na 4,82 miliardy eur v roku 2018, ako sa uvádza v správe nemeckého kabinetu zverejnenej v stredu.

Z podpaľačských útokov na budovy v Grazi je podozrivý Iračan

Dodávky zbraní do krajín mimo Európskej únie a NATO tiež klesli, a to o tretinu. Tieto dodávky patrili k najspornejším medzi zbraňami, ktorých exportom Nemecko podporovalo konflikty v zahraničí, ako upozorňovali experti.

Nemecká koaličná vláda schválila vlani v marci zákaz predaja zbraní do krajín podieľajúcich sa na konflikte v Jemene, ale umožnila realizáciu existujúcich kontraktov.

Tento krok spôsobil spory predovšetkým s Francúzskom a Britániou, s ktorými má Berlín mnoho spoločných projektov na dodávky zbraní, ale zapríčinil aj rozpory v rámci samotného nemeckého kabinetu.

Kritici navyše tvrdia, že zákazy sú neúčinné. Údaje, ktoré sa objavili minulý víkend, ukazujú, že obmedzenia vývozu do štátov, zúčastňujúcich sa na vojne v Jemene, sa v roku 2019 nedodržiavali.

Irán nemá v pláne vyvíjať jadrové zbrane, to zakazuje šaría, vyhlásil Chameneí

Od 1. januára do 5. júna bolo ôsmim krajinám — vrátane Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov (SAE) — dodané vojenské vybavenie v hodnote 1,1 miliardy eur. To je takmer toľko, ako za celý rok 2017, teda ešte pred začiatkom platnosti zákazu z marca 2018.

Celkové údaje pre rok 2018 boli prvýkrát zverejnené vlani v decembri.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia