Jednou vetou

Vývoz zbraní z Nemecka do Turecka poklesol

Ilustračné foto

Foto: TASR

Vývoz zbraní z Nemecka do Turecka od nástupu novej nemeckej vlády pred šiestimi mesiacmi prudko poklesol. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.

Podľa informácií z nemeckého ministerstva financií vydal Berlín od 14. marca len 16 povolení na vývoz zbraní v celkovej hodnote 916.902 eur. Pre porovnanie, v období od 1. januára do 13. marca bolo vydaných 34 povolení v hodnote 9,7 milióna eur a za celý minulý rok 138 povolení za 34,2 milióna eur.

V roku 2016 Turecko, ktoré je tiež členom Severoatlantickej aliancie (NATO), doviezlo z Nemecka zbrane za 83,9 milióna eur, čo si vyžadovalo 213 povolení na vývoz. V tom čase krajina začala inváziu do severnej časti Sýrie a patrila medzi 20 najväčších dovozcov zbraní z Nemecka. Nákup dramaticky poklesol po zmarenom pokuse o prevrat v júli 2016 a následnom tvrdom zásahu tureckej vlády.

Prevahu hnutia ANO medzi voličmi potvrdil aj septembrový prieskum ČT

Jedným z vysvetlení súčasného poklesu môže byť aj koniec invázie do Sýrie, ktorý turecká Rada pre národnú bezpečnosť vyhlásila v marci 2017. Turecká armáda používala v bojoch – namierených najmä proti kurdským jednotkám – tanky nemeckej výroby typu Leopard 2.

Vzťahy medzi Berlínom a Ankarou sa od začiatku roka mierne zlepšili. Turecko dúfa, že sa ich podarí plne normalizovať – najmä v oblasti hospodárstva.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ukončil v sobotu oficiálnu návštevu Nemecka. Nemecký minister hospodárstva Peter Aitmaier, pod ktorého rezort spadá aj vývoz zbraní, sa chystá na konci októbra vycestovať do Turecka.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia