Vývoz zbraní z Nemecka do Turecka poklesol

Ilustračné foto

Foto: TASR

Vývoz zbraní z Nemecka do Turecka od nástupu novej nemeckej vlády pred šiestimi mesiacmi prudko poklesol. Informovala o tom v nedeľu agentúra DPA.

Podľa informácií z nemeckého ministerstva financií vydal Berlín od 14. marca len 16 povolení na vývoz zbraní v celkovej hodnote 916.902 eur. Pre porovnanie, v období od 1. januára do 13. marca bolo vydaných 34 povolení v hodnote 9,7 milióna eur a za celý minulý rok 138 povolení za 34,2 milióna eur.

V roku 2016 Turecko, ktoré je tiež členom Severoatlantickej aliancie (NATO), doviezlo z Nemecka zbrane za 83,9 milióna eur, čo si vyžadovalo 213 povolení na vývoz. V tom čase krajina začala inváziu do severnej časti Sýrie a patrila medzi 20 najväčších dovozcov zbraní z Nemecka. Nákup dramaticky poklesol po zmarenom pokuse o prevrat v júli 2016 a následnom tvrdom zásahu tureckej vlády.

Prevahu hnutia ANO medzi voličmi potvrdil aj septembrový prieskum ČT

Jedným z vysvetlení súčasného poklesu môže byť aj koniec invázie do Sýrie, ktorý turecká Rada pre národnú bezpečnosť vyhlásila v marci 2017. Turecká armáda používala v bojoch – namierených najmä proti kurdským jednotkám – tanky nemeckej výroby typu Leopard 2.

Vzťahy medzi Berlínom a Ankarou sa od začiatku roka mierne zlepšili. Turecko dúfa, že sa ich podarí plne normalizovať – najmä v oblasti hospodárstva.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ukončil v sobotu oficiálnu návštevu Nemecka. Nemecký minister hospodárstva Peter Aitmaier, pod ktorého rezort spadá aj vývoz zbraní, sa chystá na konci októbra vycestovať do Turecka.

Môže vás zaujímať

Tajné služby zadržali dvojicu, ktorá plánovala útoky proti moslimom