Vzory pre Slovákov? Takto vyzerali voľby prezidenta v okolitých štátoch

Zľava: Alexander van der Bellen, Miloš Zeman, János Áder, Robert Mistrík a Andrzej Duda

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Facebook RM

Napodobní chemik Róbert Mistrík osud českého kolegu Jiřího Drahoša? Alebo sa inšpirujeme južnými susedmi a na čelo štátu vyšleme kandidáta najsilnejšej politickej strany? Nežijeme vo vákuu a politika okolitých krajín, najmä tých, ktoré sú rovnako ako my súčasťou Európskej únie, môže podliehať rovnakým trendom ako naša. Toto nám o potenciálnej novej hlave Slovenska hovoria skúsenosti z posledných volieb prezidenta v Česku, Maďarsku, Poľsku a Rakúsku.

Šok pre fanúšikov: Gabriela Drobová nebude kandidovať v prezidentských voľbách!

2015: Duda vs. Komorowski

V roku 2015 sa končilo prvé funkčné obdobie poľského prezidenta Bronisława Komorowského. Komorowski sa v politike pohyboval od 90-tych rokov. Istý čas zastával funkciu ministra obrany, neskôr sa stal predsedom Sejmu.

Maduro vs. Guaidó: Kvôli tomuto sa nám Venezuela rozpadá pred očami

Po tragickej smrti Lecha Kaczyńského prechodne disponoval prezidentskými právomocami. Následne na post hlavy štátu nastúpil oficiálne. Na prvé volebné obdobie kandidoval za stranu Občianska platforma, na druhé už ako len nezávislý s jej podporou, keďže v 2010-tom stranu opustil.

Šefčovič a Mistrík by vo voľbách uspeli rovnako

Poľský prezident Andrzej Duda. | Foto: TASR/AP

Najbohatší kandidát na prezidenta: Tie majetky vás dostanú!

Prvé kolo prezidentských volieb v roku 2015 prekvapivo prehral o jedno percento hlasov. Prieskumy ho oproti Andrzejovi Dudovi totižto favorizovali s približne desaťpercentným náskokom.

V druhom kole Duda, bývalý poslanec a vtedajší europoslanec za stranu Právo a spravodlivosť, s prehľadom zvíťazil. Rozdiel medzi ním a úradujúcim prezidentom bol viac ako pol milióna hlasov.

Hnus nekončí! Veterinári dostali informáciu o ďalších prevádzkach s poľským mäsom

2016: Van der Bellen vs. Hofer

Posledné prezidentské voľby v Rakúsku boli poznačené úpadkom dvoch tradične najsilnejších politických strán. Namiesto kandidátov socialistov a ľudovcov sa do druhého kola voľby prebojoval zelený kandidát Alexander Van der Bellen a Nobert Hofer z kontroverznej pravicovej strany Slobodných.

Van der Bellen, bývalý profesor ekonómie, sa sám považuje za liberálneho centristu podporujúceho myšlienky strany Zelených. V prvom kole voľby skončil na druhom mieste s rozdielom takmer 14%.

Exkluzívne: Lukratívny džob! Vieme kam má namierené Kiskov šéf protokolu

Rakúsky prezident Alexander van der Bellen a rakúsky kancelár Sebastian Kurz . | foto: TASR/AP

Van der Bellen: Myšlienky Pražskej jari viedli po 20 rokoch k dejinnému zvratu

Rakúšania preferovali kandidáta strany Slobodných, hoci jej členovia sa dlhodobo pasujú s kontroverznou minulosťou vo vzťahu k nacizmu a spájaním s extrémistickými názormi. Norbert Hofer, letecký inžinier a poradca lídra Slobodných Heinza-Christiana Stracheho, oslovil až 35,1% voličov.

Druhé kolo voľby sa muselo opakovať, keďže Ústavný súd uznal problematickosť spočítavania hlasov. Významným argument pre zopakovanie volieb bol aj extrémne tesný rozdiel medzi kandidátmi, pri ktorom každá chyba mohla nakloniť misky váh tým či oným smerom. V oboch prípadoch, v máji aj decembri, však zvíťazil Alexander Van der Bellen.

Kurz hovoril so Sorosom o presune Stredoeurópskej univerzity

2017: Áder vs. Majtényi

Maďarská voľba prezidenta sa od ostatných krajín v našom okolí líši tým, že naši južní susedia si hlavu štátu stále volia v parlamente. V posledných voľbách mali len dvoch kandidátov, keďže na nomináciu je potrebná podpora aspoň štyridsiatich poslancov. Jediná politická strana, ktorá si mohla sama vybrať kandidáta, je teda Orbánov Fidesz. Stal sa ním politik a právnik János Áder (podporovaný aj kresťanskými demokratmi).

Dankov záhadný výlet do Prahy. Nikto o ňom nechce hovoriť podrobnosti

Maďarský prezident János Áder. | Foto: TASR/AP

Orbán: Cieľom Maďarska je, aby v EP boli protimigračné sily vo väčšine

Druhým, nezávislým kandidátom bol právnik a profesor László Majtényi. Nominovali ho socialisti, zelená strana „Politika môže byť iná“, Demokratická koalícia, liberálna strana Spolu, zelená strana „Dialóg pre Maďarsko“ a Maďarská liberálna strana.

Neprekvapivo vo voľbe zvíťazil Áder.

Poslanci prijali uznesenie k Maďarsku a Poľsku z dielne SNS

2018: Zeman vs. Drahoš

Deviatim kandidátom sa v českých prezidentských voľbách podarilo nazbierať dostatok podpisov občanov (50 tisíc), senátorov (10), či poslancov (20), aby mohli zabojovať o post hlavy štátu.

Do druhého kola sa prebojovali úradujúci prezident Miloš Zeman (na kandidatúru vyzbierali jeho podporovatelia 103,817 občianskych podpisov) a nezávislý kandidát, bývalý predseda českej akadémie vied Jiří Drahoš (vyzbieral 141,234 občianskych podpisov). Za nimi sa umiestnil bývalý veľvyslanec vo Francúzsku Pavel Fischer, pesničkár a podnikateľ Michal Horáček, lekár a aktivista Marek Hilšer a expremiér Mirek Topolánek.

Návrat Mečiarovej legendy? Exminister financií spriada nové plány

Český prezident Miloš Zeman. | Foto: TASR/AP

Českí senátori chystajú žalobu na Zemana za hrubé porušenie ústavy

Prieskumy dlhodobo favorizovali Zemana a do druhého kola spolu s ním posielali chemika Jiřího Drahoša. Relatívne presne sa im podarilo zachytiť podporu aj u ostatných kandidátov. Výsledky posledného prieskumu sa od reálnych výsledkov prvého kola voľby líšili len v detailoch. Podobne sa im tesne pred druhým kolom podarilo zachytiť náskok prezidenta Zemana.

Hop, hop malí žiaci. Rajtár a Galko nenápadne na fakulte práva

O výsledku rozhodla Zemanova prevaha v predvolebných debatách, ale aj zavádzajúce spájanie Jiřího Drahoša s imigrantmi. Zemanovi priaznivci oblepili krajinu billboardami s nápisom „stop imigrantům a Drahošovi“.

Finálová pätnástka: Jeden z nich bude po marci novým prezidentom Slovenska!

Prezidenti krajín V4, zľava poľský prezident Andrzej Duda, český prezident Miloš Zeman, maďarský prezident János Áder a prezident SR Andrej Kiska. | Foto: TASR/DUNA/ MTI - Tamás Kovács

Môže vás zaujímať

Zelenskyj zapózoval s označeným hlasovacím lístkom: Dostal pokutu