Jednou vetou

Washington a Brusel odsudzujú konanie Ruska, Kremeľ ich obviňuje zo zaujatosti

ilustračné foto

foto: TASR/AP

Washington nemá dôvod neveriť tvrdeniu Kyjeva, že lode ukrajinského námorníctva sa počas kerčského incidentu nachádzali v medzinárodných vodách.

Uviedol to v stredu osobitný predstaviteľ Spojených štátov pre Ukrajinu Kurt Volker. Informovala o tom agentúra AP.

Volker pred reportérmi v Berlíne vyhlásil, že ukrajinské lode boli na spätnej ceste do Odesy, „keď ich začali prenasledovať ruské lode, ktoré ich následne napadli“.

Zásahom proti ukrajinským lodiam ruskí vojaci splnili svoju povinnosť, uviedol Putin

Ďalej dodal, že „neexistuje žiadne predstaviteľné ospravedlnenie pre použitie sily v takomto kontexte“.

Vedenie Ukrajiny zverejnilo dokumenty, ktoré údajne dokazujú prítomnosť ukrajinských lodí v medzinárodných vodách počas nedeľňajšieho incidentu.

Americký diplomat dané dokumenty okomentoval tvrdením, že hoci zatiaľ nemá k dispozícii nezávislé vyhodnotenie zo Spojených štátov, údaje sú podľa neho „relatívne jasné“.

Predstavitelia Európskej únie medzitým vyzvali Rusko, aby obnovilo slobodu plavby cez Kerčský prieliv a umožnilo tak východnej Ukrajine prístup k svetovým moriam.

Podpredseda Európskej komisie (EK) pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis v tomto smere uviedol, že „medzinárodné právo zaväzuje Ruskú federáciu k umožneniu slobodnej plavby cez Kerčský prieplav všetkým plavidlám“.

„Preto od Ruska očakávame, že slobodu plavby obnoví,“ vyjadril sa Dombrovskis, pričom tiež apeloval na Rusko, aby okamžite vydalo zajaté lode a prepustilo ukrajinských námorníkov.

Ukrajina odsúdila „nezákonnú“ väzbu svojich námorníkov, uvalenú Ruskom

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov podľa informácií agentúry AFP v stredu v Ženeve odsúdil vyhlásenia EÚ a Spojených štátov. Taktiež obvinil Spojené štáty, že si údajne provokatívne kroky Ukrajiny „vychutnávajú“.

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu zajalo spoločne s posádkou tri lode ukrajinských námorných síl.

Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia