Jednou vetou

Washingtonský prokurátor zažaloval Facebook za narušenie súkromia užívateľov

Ilustračné foto, archív

foto: TASR/AP

Generálny prokurátor americkej metropoly Washington podal v stredu žalobu na spoločnosť Facebook za to, že umožnila neoprávnený prístup k osobným údajom svojich 87 miliónov používateľov britskej firme Cambridge Analytica. Informovala o tom agentúra AP.

Prokurátor federálneho dištriktu Karl Racine v predloženej žalobe tvrdí, že Facebook mylne informoval užívateľov o zabezpečení ich údajov a nedokázal náležite kontrolovať aplikácie tretích strán.

Trump obvinil Facebook, Twitter a Google z preferovania demokratov

Londýnska konzultačná firma Cambridge Analytica pracovala pred americkými voľbami 2016 pre predvolebný tím Donalda Trumpa. Neoprávnene získané osobné údaje užívateľov Facebooku sa pokúšala využiť na ovplyvnenie volebných výsledkov.

Obvinenia sa týkajú aplikácie, ktorá bola propagovaná ako osobnostný test. Zberala pritom údaje nielen od užívateľov Facebooku, ktorí ju používali, ale aj od ich priateľov. K zberu dát, ktoré následne odkúpila Cambridge Analytica, pritom dochádzalo bez súhlasu dotknutých užívateľov.

Facebook podľa washingtonského prokurátora nedokázal danú aplikáciu náležite kontrolovať napriek tomu, že mal informácie o pokusoch smerujúcich k získavaniu užívateľských dát.

Facebook zrušil ďalšie stránky šíriace nenávistné prejavy

„Snažíme sa o vyvodenie zodpovednosti voči Facebooku za ohrozenie osobných údajov desiatok miliónov užívateľov.“ povedal Racine. „Dúfam, že tento súdny proces zabezpečí lepšiu starostlivosť o dáta zo strany Facebooku,“ dodal.

Podľa prokurátora došlo v súvislosti s aplikáciou k úniku údajov viac ako 340.000 obyvateľov Washingtonu D.C., hoci len 860 z nich si daný kvíz stiahlo. Vedenie Facebooku uviedlo, že sa žalobou podanou vo Washingtone zaoberá a že je pripravené pokračovať v komunikácii s úradmi.

Facebook po vypuknutí škandálu okolo Cambridge Analytica sprísnil pravidlá ochrany osobných údajov. Spoluzakladateľ a šéf sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg bol v tejto súvislosti vypočúvaný aj v americkom Kongrese.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia