Jednou vetou

Waters odsúdil Bransonov charitatívny koncert pre Venezuelu

Ilustračné foto

Pixabay.com

Britský hudobník Roger Waters skritizoval nadchádzajúci charitatívny koncert na pomoc obyvateľom Venezuely. Tvrdí, že ide o iniciatívu podporovanú Spojenými štátmi s cieľom pošpiniť venezuelskú socialistickú vládu, informoval v stredu denník The Guardian.

Koncert, ktorý sa uskutoční v piatok v kolumbijskom pohraničnom meste Cúcuta, organizuje britský podnikateľ a miliardár Richard Branson.

Venezuela prerušuje námorné spojenie s holandskými ostrovmi v Karibiku

Cieľom plánovaného podujatia je podľa jeho slov vyzbierať 100 miliónov dolárov na potraviny a lieky pre Venezuelčanov trpiacich rozsiahlou núdzou.

Svoju účasť potvrdili už španielski spievajúci umelci Alejandro Sanz, Nacho, Luis Fonsi či Maluma.

„Nemá to vôbec nič spoločné s humanitárnou pomocou, ale s Richardom Bransonom, ktorý sa spolčil so Spojenými štátmi a hovorí: Rozhodli sme sa z určitého dôvodu ovládnuť Venezuelu,“ vyhlásil Waters, zakladateľ skupiny Pink Floyd.

Koncert s názvom Venezuela Aid Live je súčasťou širšieho západného úsilia organizovaného venezuelskou opozíciou, ktorá obviňuje vládnucu Zjednotenú socialistickú stranu Venezuely (PSUV) z bezuzdnej hyperinflácie a hospodárskeho pádu prinášajúceho so sebou odchod miliónov obyvateľov z krajiny.

Venezuela odmietla Trumpovo tvrdenie, že Madura strážia kubánski vojaci

Venezuelský prezident Nicolás Maduro, ktorý čelí silnejúcemu medzinárodnému nátlaku, aby odstúpil po kontroverznom vlaňajšom znovuzvolení, odmieta existenciu humanitárnej krízy vo svojej krajine.

„Richard pomáha zvýšiť povedomie o kríze vo Venezuele a prostredníctvom tohto koncertu vyzbierať veľmi potrebné prostriedky. Nie je to politické stanovisko a Spojené štáty nie sú nijakým spôsobom zapojené do tohto projektu,“ vyhlásil hovorca Bransonovej spoločnosti Virgin.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa otvorene podporila Madurovho rivala a parlamentného lídra Juana Guaidóa, ktorý sa v januári vyhlásil za dočasného venezuelského prezidenta.

Opozícia plánuje v sobotu doviezť na územie Venezuely humanitárne zásielky zo zberných stredísk v susedných krajinách, a to napriek Madurovmu odmietnutiu – hrozia preto zrážky s miestnymi úradmi, píše The Guardian.

Maduro vs. Guaidó: Kvôli tomuto sa nám Venezuela rozpadá pred očami

Waters však tvrdí, že táto iniciatíva je súčasťou snáh Spojených štátov o vykreslenie nepravdivého obrazu Venezuely na ospravedlnenie zmeny režimu v krajine.

„Naozaj chceme, aby sa Venezuela zmenila na ďalší Irak, Sýriu alebo Líbyu? Ja to nechcem a nechce to ani venezuelský ľud,“ zakončil Waters.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Grécko sa vracia do normálu. Toto všetko tam začína fungovať