Jednou vetou

Weber nesúhlasí s účasťou Británie v eurovoľbách

Manfred Weber

foto: TASR/AP

Kandidát Európskej ľudovej strany (EPP) na post predsedu Európskej komisie (EK) Manfred Weber zopakoval v piatok svoje výhrady k účasti Británie v májových voľbách do Európskeho parlamentu (EP).

Weber novinám nemeckej mediálnej skupiny Funke povedal, že by bolo dobré, ak by britskí politici rýchlo vyjasnili situáciu v súvislosti s brexitom a nezúčastnili sa na voľbách do EP.

Corbyn odmietol pozvanie na slávnostnú večeru počas Trumpovej návštevy

„Krajina, ktorá opúšťa Európsku úniu, by nemala mať významnú úlohu pri formovaní jej budúcnosti,“ povedal.

Weber označil za absurdné, že v predvolebných prieskumoch v Spojenom kráľovstve aktuálne vedie Strana brexitu euroskeptika Nigela Faragea. Farageova bývalá Strana nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) a jej bohatí prívrženci sa výrazne pričinili o úspešnosť referenda o vystúpení Británie z EÚ z júna 2016.

Jedinou možnosťou, ako by sa Británia mohla vyhnúť eurovoľbám, ktoré sa budú konať 23.-25. mája, je uskutočnenie riadeného brexitu ešte pred 22. májom. Tento scenár sa však neočakáva. Ak by Británia voľby do EP neusporiadala, 1. júna by automaticky odišla z EÚ bez dohody; túto možnosť ale už vopred odmietol britský parlament.

Británia, Írsko a Severné Írsko budú rokovať o sfunkčnení severoírskej vlády

V prípade, že by sa Spojené kráľovstvo eurovolieb zúčastnilo, prispelo by to k posilneniu euroskeptických síl v EP a do menšej miery aj k upevneniu pozícií európskych socialistov, píše agentúra DPA. Weberovi ľudovci by naopak z britskej účasti vôbec neprofitovali.

Môže vás zaujímať

Loď Crew Dragon sa úspešne vrátila na Zem