Weber sa stretne s Orbánom v Budapešti, bilbordy s Junckerom dali prekryť

Propagačná kampaň útočiaca na predsedu EK Jeana-Clauda Junckera a maďarsko-amerického finančníka Georgea Sorosa

foto: TASR - Ladislav Vallach

Predseda frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP) a líder EPP v blížiacich sa voľbách do EP Manfred Weber v utorok pricestoval do Budapešti. Na schôdzke s predsedom maďarskej vlády Viktorom Orbánom chce odvrátiť rozkol v ich konzervatívnej parlamentnej skupine.

Podľa spravodajského servera 444.hu na ceste z letiska do centra maďarského hlavného mesta prelepili modrou fóliou plagáty namierené proti predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi a americkému finančníkovi maďarského pôvodu Georgeovi Sorosovi ako údajným podporovateľom nezákonnej migrácie.

Práve ukončenie tejto kampane, v rámci ktorej vyvesili veľké množstvo plagátov po celej krajine, je jednou z troch podmienok, ktoré Weber Orbánovi stanovil pre prípad, že premiér chce so svojou stranou Fidesz zotrvať v EPP.

Nézőpont: Postoj maďarskej vlády k migrácii zdieľa trištvrte strednej Európy

Weber v rozhovore pre nemecký regionálny denník Augsburger Allgemeine minulý štvrtok podľa internetovej stránky komerčnej televíznej stanice ATV povedal, že Bavorsko by sa chcelo podieľať na financovaní niekoľkých katedier Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Budapešti.

Zachovanie fungovania CEU v Budapešti je ďalšou z Weberových podmienok pre Orbána, ktorý by sa okrem toho mal ospravedlniť členským stranám EPP za protibruselskú kampaň.

Maďarsko nikdy nebolo prisťahovaleckou krajinou, povedal Szijjártó

Weber sa podľa ľavicového denníka Népszava v utorok napoludnie stretol v Budapešti s rektorom CEU Michaelom Ignatieffom. Popoludní má rokovať s Orbánom a napokon navštívi predstaviteľov Zväzu židovských náboženských obcí v Maďarsku (MAZSIHISZ).

Trinásť z 56 členských strán EPP žiada vylúčenie Orbánovej strany Fidesz z tejto najväčšej európskej politickej skupiny alebo pozastavenie jej členstva vzhľadom na krajne nacionalistické a euroskeptické postoje, pripomenuli v nedeľu agentúry DPA a AFP.

Môže vás zaujímať

Trump obíde Kongres, aby mohol predávať zbrane Saudskej Arábii