Jednou vetou

WFP: Na svete hrozia hladomory biblických rozmerov

Regál s ryžou bol cez víkend totálne prázdny, 14. 3. 2020

foto: čitateľ

Z výročnej správy Svetového potravinového programu vyplýva, že počet hladujúcich by mohol stúpnuť zo 135 miliónov na viac než 250 miliónov.

Na svete hrozia v dôsledku pandémie koronavírusu rozsiahle hladomory „biblických rozmerov“. Povedal to David Beasley, šéf Svetového potravinového programu, medzinárodnej organizácie OSN so sídlom v Ríme. Zároveň vyzval na urgentné kroky s cieľom vyhnúť sa takejto katastrofe.

Z výročnej správy WFP vyplýva, že počet hladujúcich by mohol stúpnuť zo 135 miliónov na viac než 250 miliónov. Najviac ohrozených je podľa správy desať štátov postihnutých konfliktmi, ekonomickou krízou a klimatickými zmenami. Konkrétne sú to Jemen, Konžská demokratická republika, Afganistan, Venezuela, Etiópia, Južný Sudán, Sudán, Sýria, Nigéria a Haiti.

V Južnom Sudáne zasiahla vlani potravinová kríza až 61 percent tamojšej populácie. Časti východnej Afriky a južnej Ázie sužoval nedostatok potravín spôsobený suchom a inváziou kobyliek už aj pred pandémiou, pripomína správa.

Beasley v tejto súvislosti prostredníctvom videokonferencie apeloval na Bezpečnostnú radu OSN, aby svet „konal múdro a rýchlo“. Zároveň varoval, že ak sa OSN nepodarí zabezpečiť viac finančných zdrojov a potravinovej pomoci, za niekoľko mesiacov môže zomrieť 30 miliónov ľudí, možno aj viac. „V priebehu niekoľkých mesiacov by sme mohli čeliť viacerým hladomorom biblických rozmerov. Pravda je taká, že čas nie je na našej strane,“ upozornil Beasley.

Takýto dopad podľa analytikov bude mať koronavírus na našu ekonomiku

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia