Jednou vetou

WFP sa pripravuje na vlnu utečencov, ak vypukne konflikt v sýrskom Idlibe

Na archívnej snímke z 11. marca 2014 humanitárna pracovníčka meria obvod paže deväťmesačného dieťaťa v sýrskom utečeneckom tábore v Libanone

foto: TASR/AP

Riaditeľ Svetového potravinového programu OSN (WFP) David Beasley v piatok oznámil, že jeho agentúra sa pripravuje na obrovskú vlnu utečencov, ktorí budú pravdepodobne smerovať do Turecka, ak vypukne konflikt v sýrskej provincii Idlib.

Beasley pre agentúru AP uviedol, že WFP spolupracuje s predstaviteľmi Turecka, Ruska, Sýrie, USA a s ďalšími, aby sa minimalizovali následky, ak v Idlibe vypukne „totálna“ vojna.

Podľa AP sa momentálne zdá, že Turecko a Rusko úspešne vytvorili v provincii Idlib – poslednej bašte opozície v krajine – demilitarizovanú zónu na oddelenie sýrskych vládnych síl od povstalcov.

Hlad je jednou z príčin masovej migrácie zo Sýrie

Povstalci a džihádisti napojení na teroristickú sieť al-Káida už údajne stiahli z oblasti ťažké zbrane.
Ruskí a sýrski predstavitelia ale tvrdia, že táto dohoda je len dočasná, dodala AP.

Dohoda prišla po tom, ako sýrska vláda sústredila svoje vojenské jednotky na severozápade krajiny pred očakávanou ofenzívou proti extrémistickým bojovníkom v Idlibe. Možnosť rozsiahlej ofenzívy však vyvolala obavy z humanitárnej krízy v provincii, kde žijú tri milióny civilistov.

Rusko je hlavným vojenským podporovateľom sýrskej vlády v tejto už sedem rokov trvajúcej občianskej vojne, zatiaľ čo Turecko podporuje sýrsku opozíciu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia