Jednou vetou

WHO upozornila na negatívne následky spôsobené znečisťovaním ovzdušia

Ilustračné foto

pixabay.com

Milión ľudských životov ročne by bolo možné zachrániť v období do roku 2050, ak by sa darilo napĺňať ciele parížskej klimatickej dohody v oblasti znečisťovania ovzdušia.

Vyplýva to zo stredajšej správy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), o ktorej informovala agentúra DPA.

Správa zverejnená na klimatickej konferencii OSN v poľských Katoviciach (COP24) zdôrazňuje negatívny vplyv ľudských činností vedúcich k znečisteniu životného prostredia a ponúka vládam na celom svete možné riešenia.

Raketa Falcon 9 so zásobami odštartovala k vesmírnej stanici ISS

„Skutočnú cenu klimatickej zmeny cítime v našich nemocniciach a v našich pľúcach,“ povedala riaditeľka odboru verejného zdravia vo WHO María Neirová.

Hlavou príčinou klimatickej zmeny je spaľovanie fosílnych palív. To vysokou mierou prispieva aj k znečisteniu ovzdušia, ktoré je podľa WHO ročne príčinou smrti siedmych miliónov ľudí a vyžiada si náklady vo výške 5,1 bilióna dolárov (4,49 bilióna eur).

V 15 krajinách, ktoré produkujú najviac skleníkových plynov, si zdravotné následky znečistenia ovzdušia podľa odhadov WHO vyžiadajú náklady vo výške viac ako štyri percentá ich hrubého domáceho produktu.

Šéf NATO vyjadril obavy z plánovaného vytvorenia kosovskej armády

Poľské Katovice od nedele hostia 24. konferenciu OSN o klimatickej zmene, na ktorej sú prítomní delegáti z takmer 200 krajín. Konferencia je zameraná na dopracovanie súboru pravidiel pre realizáciu parížskej klimatickej dohody z roku 2015 a potrvá do 14. decembra.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia