Jednou vetou

Z masového hrobu v Sýrii exhumovali stovky tiel

Ilustračné foto

TASR/AP

Viac než 500 ľudských tiel exhumovali doteraz z masového hrobu pri sýrskom meste Rakka, ktoré bolo kedysi známe ako hlavné centrum samozvaného kalifátu, vyhláseného teroristickou organizáciou Islamský štát (IS). Ide o jeden z najväčších masových hrobov v danej oblasti, informovala v utorok tlačová agentúra AP.

Exhumácie v Rakke a okolí uskutočňujú miestne zoskupenia a pracovníci pohotovostných zložiek vzhľadom na obavy, že s postupujúcim rozkladom tiel sa stratia dôkazy pre možné súdne procesy s páchateľmi vojnových zločinov. „Sú to preteky s časom. Rozklad týchto tiel postupuje exponenciálne,“ povedala Sára Kajjálíová z ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch.

Islamský štát vyhnala z Rakky pred vyše rokom ničivá letecká i pozemná ofenzíva podporovaná Spojenými štátmi. Pátracie tímy odvtedy objavili v tejto oblasti už najmenej deväť masových hrobov, pričom pochované telá patria tak bojovníkom IS, ako aj civilistom.

Premiér rieši pripravenosť Slovenska na eskaláciu konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom

Odhaduje sa, že spomínaný hrob, ktorý sa nachádza na predmestí „Panoráma“, ukrýva pozostatky približne 1500 ľudí. Miestny predstaviteľ Hammúd Šawách uviedol, že doteraz bolo exhumovaných 516 tiel, o ktorých sa predpokladá, že patria bojovníkom IS aj civilistom, pochovaným v posledných dňoch štvormesačnej ofenzívy s cieľom oslobodiť Rakku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia