Jednou vetou

Z Mexika repatriovali 70 stredoamerických migrantov, ktorí žiadali o azyl v USA

Ilustračné foto

TASR/AP

Približne 70 migrantov z krajín Strednej Ameriky odviezli v utorok autobusom zo severomexického pohraničného mesta Ciudad Juárez do krajín ich pôvodu. Išlo o migrantov, ktorí v Ciudad Juárez pôvodne čakali na udelenie azylu v USA.

S odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa mexického ministerstva zahraničných vecí o tom informovala agentúra AP.

Autobus s približne 70 migrantmi opustil Ciudad Juárez v utorok ráno. Išlo o osoby, ktoré chceli byť repatriované do krajín pôvodu: Do Salvádora, Guatemaly a Hondurasu. Ich prevoz koordinovala Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) v spolupráci s mexickými úradmi.

Podobné autobusy čoskoro vyrazia aj z Tijuany a Mexicali, dvoch ďalších pohraničných miest, kde zhromažďujú migrantov vrátených z hraníc USA, a to v rámci programu, ktorý Mexiko realizuje od januára 2019.

Organizácia Sea-Watch sa obáva, že postup Talianska povedie k smrti migrantov

V rámci zmieneného programu vrátili z hraníc s USA už takmer 17.000 osôb. V mexických pohraničných mestách potom čakajú na to, ako o ich žiadosti o azyl rozhodnú americké imigračné úrady. To, ako upozorňuje agentúra AP, môže trvať veľmi dlho, aj celé mesiace.

Mexiko s USA dosiahlo 7. júna dohodu, ktorej cieľom je obmedzenie nezákonného prílevu stredoamerických migrantov do oblasti pri južnej hranici Spojených štátov. Washington výmenou za tento prísľub odložil zamýšľané uvalenie ciel na tovar dovážaný z Mexika.

Mexiko rozšírilo v súlade s touto dohodou už existujúci počet pohraničných miest, v ktorých zhromažďuje migrantov zaistených na hraniciach USA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia