Jednou vetou

Z ministerstiev začali prepúšťať zamestnancov

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

V ústredných orgánoch štátnej správy v Maďarsku začali v utorok s avizovaným znižovaním stavu zamestnancov. Informoval o tom v stredu ľavicový denník Népszava, podľa ktorého kabinet nechal na realizáciu prepúšťania iba dva dni.

Minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás 14. augusta oznámil, že v rámci opatrení na znižovanie byrokracie plánuje vláda zredukovať stav pracovníkov centrálnej štátnej správy o zhruba 15-20 percent.

„Po dlhom období neistoty sa v utorok spustila mašinéria prepúšťania. Zamestnancom, ktorých prepustili, okamžite odpojili počítače,“ píše Népszava, podľa ktorej vláda zvolala rokovanie s príslušnými odborovými organizáciami iba minulý týždeň. Na schôdzke ale namiesto vyjednávania kabinet iba oznámil prepúšťanie.

EÚ vyzvala na ochranu slobody tlače a zaistenie podmienok pre prácu novinárov

Podľa aktuálnych informácií denníka sa prepúšťanie dotkne podstatne menej ľudí, než vláda pôvodne avizovala. Z ministerstiev má odísť 2600 pracovníkov a z organizácií riadených ministerstvami 4210 zamestnancov.

Znižovanie stavu nebude realizované iba prepúšťaním, ale aj takou formou, že namiesto pracovníkov, ktorí odídu do dôchodku, sa nezoberú noví, povedal v auguste Gulyás.

Cieľom tohto vládneho opatrenia je dosiahnuť lepšiu kvalitu verejných služieb založenú na digitalizácii. Súčasťou znižovania stavu pracovníkov bude aj prechod na ich lepšie finančné ohodnotenie, zdôraznil minister.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia