Jednou vetou

Z novej knihy o Trumpovi sa za týždeň predal milión výtlačkov

Donald Trump

foto: TASR/AP

Nová kniha od amerického investigatívneho novinára Boba Woodwarda "Strach: Trump v Bielom dome" sa stala najrýchlejšie sa predávajúcim titulom v histórii vydavateľstva Simon & Schuster. Za prvý týždeň od jej vydania sa predalo 1,1 milióna výtlačkov.

Podľa vyhlásenia vydavateľstva sa iba v prvý deň existencie predmetnej knihy na trhu – 11. septembra – predalo 900.000 kusov. Publikácia odhaľujúca vzťahy vo vnútornom okruhu administratívy prezidenta USA Donalda Trumpa vyšla v tlačenej i elektronickej verzii, ako aj v podobe audioknihy.

Obrovský záujem o túto 357-stranovú publikáciu prinútil vydavateľstvo, aby pristúpilo už k 10. nákladu, pričom autorské práva sa predali do ďalších 24 krajín, informoval v stredu denník The Straits Times. Kniha je zatiaľ poslednou z radu publikácií približujúcich verejnosti napätie v Bielom dome počas Trumpovho prezidentského mandátu; Trump nastúpil do funkcie minulý rok v januári.

Kniha ho zobrazuje ako človeka so sklonmi k vulgárnym prejavom a impulzívnym rozhodnutiam. Situáciu v Bielom dome vykresľuje ako chaos blížiaci sa k „administratívnemu prevratu“ a „nervovému kolapsu“ výkonnej zložky. Woodward v knihe založenej na rozhovoroch s vrcholovými poradcami prezidenta ďalej píše, že Trump chcel dať minulý rok zavraždiť sýrskeho lídra Bašára Asada, ale minister obrany James Mattis túto požiadavku odmietol.

V Ľvovskej oblasti zakázali filmy, knihy či piesne v ruštine

Trump sa pokúsil knihu viackrát zdiskreditovať, označiac ju za „žart“, „výmysel“ a „útok“ voči svojej osobe. Zvlášť kritizoval Woodwardove anonymné zdroje.

Bob Woodward (75) sa medzinárodne preslávil svojimi správami o afére Watergate (1972-74). Dosiaľ napísal 19 kníh o americkej politike, z ktorých sa 13 stalo bestsellermi. Na základe jeho knižného debutu Všetci prezidentovi muži z roku 1974 bol neskôr nakrútený rovnomenný film, ktorý získal troch Oscarov.

V uplynulých mesiacoch vyšlo viacero publikácií zameraných na kritiku Trumpovho výkonu prezidentskej funkcie. V januári vyšla kniha Oheň a síra od novinára Michaela Wolffa, v apríli vyšla kniha Vyššia vernosť od bývalého riaditeľa FBI Jamesa Comeyho a v auguste vydala knihu Nepríčetný Trumpova bývalá poradkyňa Omarosa Manigaultová Newmanová.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre