Jednou vetou

Z plánovania vraždy novinára Babčenka obvinili druhého podozrivého

Ruský novinár Arkadij Babčenko (vpravo) a riaditeľ SBU Vasyľ Hrycak počas tlačovej konferencie na pôde Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) v Kyjeve 30. mája 201

foto: TASR/AP

Ukrajinské úrady obvinili v piatok druhého podozrivého v prípade organizácie vraždy ruského novinára Arkadija Babčenka, ktorého zabitie s cieľom odhaliť skutočných objednávateľov trestného činu zinscenovala v máji ukrajinská tajná služba.


Kyjev koncom mája oznámil, že Ukrajinskej bezpečnostnej službe (SBU) sa podarilo zmariť atentát na kritika Kremľa Babčenka. Známeho vojnového novinára najskôr vyhlásili za zastreleného, o necelých 24 hodín však vystúpil na tlačovej konferencii SBU.

Ukrajinský prezident Porošenko podpísal dekrét o testovaní zbraní

Riaditeľ SBU Vasyľ Hrycak vtedy oznámil, že Babčenkovu smrť nafingovali ako pascu na tých, ktorí sa ho snažili reálne zabiť. SBU zatkla organizátora vraždy a tiež získala zoznam osôb, na ktoré sú plánované atentáty. Organizátorom Babčenkovej vraždy, najatým podľa SBU ruskými tajnými službami, bol podľa SBU ukrajinský občan, podnikateľ v zbrojárskom sektore Borys Herman.

Druhým podozrivým z plánovania tohto trestného činu je Vjačeslav Pivovarnik. Muž sa pravdepodobne nachádza v Rusku, obvinený bol v neprítomnosti, povedal v piatok pre agentúru AP predstaviteľ SBU Bohdan Tivodar.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia