Jednou vetou

Za korupciu odsúdený Rath bude kandidovať vo voľbách do Senátu

Ilustračné foto

TASR

Bývalý stredočeský hajtman David Rath v pondelok oznámil, že sa bude uchádzať o priazeň voličov pri voľbách do Senátu, hornej komory českého parlamentu, a to vo volebnom obvode Litoměřice vo farbách Českej suverenity. Informoval o tom internetový server Novinky.cz.

„V Litoměřiciach som vo väzbe strávil dosť času… Keď to úplne zjednoduším, umiestnenie väznice uprostred mesta je absolútne nevhodné, čiže jedna z možných tém, podotýkam okrajových, je aj to, že Litoměřice by si toto mali vyriešiť,“ vyjadril sa už v uplynulých dňoch niekdajší sociálnodemokratický politik, ktorého neprávoplatne odsúdili za korupciu počas pôsobenia na čele Stredočeského kraja a ktorý strávil istý čas práve vo väzenskom zariadení v spomínanom meste.

Na súd mieri druhá vetva Rathovej korupčnej kauzy, ide o miliónové úplatky

„Vďaka tomu poznám mesto (Litoměřice) i z druhej strany,“ zdôvodnil Rath výber volebného obvodu pre svoju kandidatúru za senátora.

Za kľúčovú tému označil budúcnosť zdravotných zariadení v Ústeckom kraji, a to pre obavy z ich nekontrolovanej privatizácie. „Nikto tomu nečelí a neprichádza s alternatívnym návrhom…. A to je parketa, v ktorej som bol vždy pomerne silný,“ uviedol muž, ktorému v júni potvrdil súd za prijatie úplatku a manipuláciu so zákazkami trest osem a pol roka väzenia. Za ďalšie priority označil boj proti byrokracii a proti migrácii.

David Rath teraz čaká, ako dopadne jeho odvolanie v spomínanej korupčnej kauze. Úspechom vo voľbách by získal síce imunitu, avšak pravdepodobne by ho kolegovia vydali na stíhanie.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi