Jednou vetou

Za násilné vniknutie do parlamentu odsúdili 16 ľudí

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Šestnástim ľuďom vrátane bývalého severomacedónskeho ministra vnútra Mitka Cavkova vymerali v piatok väzenské tresty v rozmedzí 7-18 rokov za účasť na predvlaňajších násilnostiach v parlamente v Skopje.

Informovala o tom agentúra AP s tým, že išlo o jeden z najväčších súdnych procesov v Severnom Macedónsku od roku 1991, keď sa táto krajina odtrhla od bývalej Juhoslávie.

Slovenská novinárka: Život v Aucklande ide ďalej, išlo o ojedinelý útok

Severomacedónsky súd vymeral niekdajšiemu ministrovi Cavkovovi 18 rokov väzenia, pričom ho usvedčil z ohrozenia ústavného poriadku a bezpečnosti. Pätnástim ďalším obžalovaným vymeral za spáchanie obdobných trestných činov väzenské tresty v rozmedzí 7-15 rokov.

Len jedného z obžalovaných, známeho severomacedónskeho operného speváka Igora Durlovského, súd spod obvinení oslobodil.

Obhajcovia usvedčených avizovali, že sa voči verdiktom odvolajú.  K nepokojom došlo 27. apríla 2017 – rozhnevaný dav pozostávajúci aj zo stúpencov dlhoročného macedónskeho premiéra Nikolu Gruevského vtrhol do parlamentu po hlasovaní o novom predsedovi tohto zákonodarného zboru, ktorým sa stal albánsky poslanec Talat Xhaferi. Zranenia vtedy utrpelo vyše 100 ľudí vrátane zákonodarcov či novinárov.

Aktualizované: Počet obetí streľby v mešitách na Novom Zélande sa zvýšil na 49

Sudkyňa Dobrila Kacarska v piatok uviedla, že tento útok bol dôkladne naplánovaný vrátane vopred vytýčených cieľov, medzi ktorými bol aj úradujúci premiér Zoran Zaev či poslanci z jeho Sociálnodemokratického zväzu Macedónska (SDSM) alebo spriatelených strán. „Hanebné parlamentné násilie ohrozilo povesť Severného Macedónska,“ uviedla.

Gruevského opozičná strana VMRO-DPMNE označila piatkové verdikty za politicky predpojaté a nespravodlivé. Väčšina z odsúdených patrí k jej bývalým členom či stúpencom.

V súvislosti s prípadom bolo pôvodne obžalovaných 33 ľudí. Až 15 z nich však neskôr úrady udelili mimoriadnu amnestiu, pretože sa počas incidentu nedopustili fyzického násilia. Jediného zvyšného podozrivého ešte majú súdiť v samostatnom procese.

Páchateľ streľby zverejnil svoj manifest, vzorom mu bol Breivik

Medzi amnestovanými boli aj traja poslanci z Gruevského opozičnej strany VMRO-DPMNE, ktorí sa po udelení amnestie vzopreli politike svojej strany a podporili vládu pri hlasovaní o zmene názvu krajiny. VMRO-DPMNE ich následne zo strany vylúčila, pričom ich obvinila z kšeftovania s Zaevovou SDSM.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie