Jednou vetou

Za plánovanie protestu voči vláde zatkli umelkyňu Bruguerovú

Ilustračné foto

foto: pixabay

Niekoľko miestnych umelcov vrátane Tanie Bruguerovej zatkla v pondelok v Havane kubánska polícia v súvislosti s plánovaným protestom voči novému výnosu, ktorý podľa umelcov bráni tvorivosti a zvyšuje cenzúru kubánskej kultúry. Informovala v utorok agentúra Reuters.

Bruguerovú – najvýznamnejšiu osobnosť zo zadržaných – zatkli krátko po tom, ako v pondelok ráno odišla zo svojho domu a ešte prv, než dorazila k ministerstvu kultúry, kde umelci protestnú akciu plánovali, uviedla Bruguerovej matka Argelia Fernándezová.

Počas masového násilia vyvolaného zabíjaním kráv zahynul policajt

Umelkyňu v oblasti performance art, ktorú zadržali pred verejným vystúpením proti komunistickej vláde, prepustili v pondelok večer, dodala Fernándezová. Hneď po prepustení prišla pred ministerstvo protestovať proti pondelňajším zatknutiam ďalších umelcov.

Umelkyňu znova zatkli vo večerných hodinách, uviedla Iris Ruizová, herečka a koordinátorka niekoľkomesačnej kampane proti spomínanému výnosu.

Ide o jeden z prvých zákonov podpísaných prezidentom Miguelom Díazom-Canelom, odkedy v apríli tohto roka prebral úrad od svojho predchodcu Raúla Castra. Výnos vstúpi do platnosti v piatok.

Rozhovory o Jemene vo Švédsku môžu dopomôcť k mierovému riešeniu

Bruguerovej matka uviedla, že nevie, kde sa jej dcéra momentálne nachádza, keďže štátna bezpečnosť jej mobil blokuje.

Krátkodobé zadržiavanie je bežná reakcia kubánskych úradov na opozičné pouličné protesty. Disidenti, ktorí majú na karibskom ostrove iba malú podporu verejnosti, sú podľa kubánskych úradov platení Spojenými štátmi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia