Jednou vetou

Za požiarom v Černobyľe môže byť podpaľačstvo

Na archívnej snímke z 5. apríla 2017 je námestie v centre opusteného meste Pripiať

Foto: TASR/AP

Najpravdepodobnejšou príčinou požiaru, ktorý vypukol v utorok v tzv. Červenom lese v ukrajinskej černobyľskej zóne, sa javí podpaľačstvo. Informovala o tom tlačová agentúra UNIAN.

Plamene sa totiž objavili na viacerých miestach súčasne a navyše – podľa informácií miestnych médií – našli hasiči v uvedených lokalitách viacero fakieľ.

Možným motívom založenia požiaru, ktorý sa ani napriek veľkému úsiliu hasičov do utorňajších večerných hodín nepodarilo dostať pod kontrolu, mohlo byť zakrytie inej trestnej činnosti, napríklad ilegálneho výrubu lesa.

Prečítajte si tiež: Miesto, kde to 32 rokov nežije. Takto to tam vyzerá dnes.

Plamene zachvátili územie o rozlohe desať hektárov. Na likvidácii požiaru pracovalo viac ako 120 hasičov s takmer troma desiatkami kusov techniky. Zo vzduchu ich podporovali posádky hasiaceho lietadla a vrtuľníka, ktoré už zhodili na zasiahnuté územie najmenej 34 ton vody.

Les v okolí obce Kopači pomenovali podľa toho, že v dôsledku vysokej miery rádioaktívneho zamorenia sa tu dovtedy zelená flóra zmenila na červenkasto-hnedú. Dodnes ide o najzasiahnutejšiu časť pásma okolo niekdajšej jadrovej elektrárne Černobyľ, do ktorého je vstup prísne zakázaný.

Hasiace práce sťažuje vietor v oblasti, ktorý navyše zanáša dym z požiaru smerom na ukrajinskú metropolu Kyjev, kde preto odborníci odporúčali neotvárať okná.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia